Power metal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pod nazwą power metal kryją się dwa podgatunki muzyki metalowej – power metal amerykański i europejski.

Amerykański power metal[edytuj | edytuj kod]

Określany też jako 'klasyczny' power metal powstał w Ameryce. Charakteryzuje się niskim strojem gitar, wysokim, pełniącym ważną rolę wokalem i szybkim tempem. Często używane są power chordy. Perkusja używa podwójnej stopy, by nadać muzyce niezbędną szybkość. Kolejnym ważnym wyróżnikiem amerykańskiego power metalu jest spora doza melodyjności, zwłaszcza w refrenach.

Typowymi przedstawicielami tego nurtu są Iced Earth, Agent Steel czy Metal Church.

Istnieją też europejskie zespoły grające amerykańską odmianę power metalu. Jako przykład może posłużyć szwedzki zespół Steel Attack.

Europejski power metal[edytuj | edytuj kod]

Wywodzi się z Niemiec; jego początków należy doszukiwać się w twórczości niemieckich grup heavymetalowych z lat 80. – Grave Digger, Running Wild oraz Accept. Charakteryzuje się on bardzo melodyjnym i czystym wokalem (często falsetem) i szybką pracą sekcji rytmicznej. Teksty utworów często są związane z mitologią, fantasy, science fiction, religią i są bardziej optymistyczne od tych w innych gatunkach muzyki metalowej.

Początkowo power metal grało tylko kilka grup, które zdobyły popularność w Niemczech i Japonii (najbardziej z nich znane są zespoły Helloween, Gamma Ray, Primal Fear, Iron Savior, Blind Guardian). W latach 90. pojawiła się nowa fala wykonawców, na czele której stoją m.in. Rhapsody Of Fire i Mastercastle z Włoch, Edguy z Niemiec, Sonata Arctica z Finlandii, HammerFall i Sabaton ze Szwecji oraz Epidemia z Rosji.

Istnieją też amerykańskie zespoły grające europejską odmianę power metalu. Jako przykład może posłużyć Kamelot.

Polskim przedstawicielem europejskiego power metalu jest grupa Pathfinder.

Tematyka utworów[edytuj | edytuj kod]

Tematyka utworów w obu podgatunkach jest podobna. Dotyczy historii (zwłaszcza wojen), literatury (fantastyka), mitologii, legend, życia, niepokojów związanych z przyszłością. Często motywy opierają się o 'wzniosłe' hasła odnoszące się do filozofii, religii, honoru, itp. Muzycy power metalowi często tworzą concept albumy, oparte zazwyczaj na książkach.