Powers Boothe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Powers Boothe
Powers Boothe w 2005 roku
Powers Boothe w 2005 roku
Imię i nazwisko Powers Allen Boothe
Data i miejsce urodzenia 1 czerwca 1948
Snyder (Teksas)
Zawód aktor
Współmałżonek Pamela Ann Boothe
Lata aktywności 1977 – obecnie

Powers Boothe (ur. 1 czerwca 1948) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

Biografia[edytuj]

Jest synem Emily K. Reeves i Merrilla V. Boothe. Ukończył Southwest Texas State College (obecnie Teksański Uniwersytet Stanowy) oraz Południowy Uniwersytet Metodystów. Po ukończeniu college'u zadebiutował jako aktor teatralny na Oregońskim Festiwalu Szekspirowskim. W 1974 roku zadebiutował w nowojorskim Lincoln Center (również w repertuarze szekspirowskim) a w 1979 miał miejsce jego debiut na Broadwayu.

W 1980 roku wystąpił w głównej roli w filmie telewizyjnym Tragedia Gujana: The Story of Jim Jones zyskując uznanie krytyków i nagrodę Emmy dla najlepszej pierwszoplanowej roli męskiej, pokonując tak uznanych konkurentów jak Henry Fonda (Sprawa Gideona) i Jason Robards (F.D.R.: The Last Year).

Uznanie krytyków otworzyło mu drogę do kariery aktorskiej, której szczyt przypadł na lata 80. i 90. XX w. Wystąpił wtedy m.in. w filmach: Nienawiść, Śmiertelne manewry, Samotny łowca, Czerwony świt, Szmaragdowy las. W 1989 roku zagrał rolę gen. Wasilija Czujkowa w radzieckiej megaprodukcji Stalingrad. W latach 90. pojawił się m.in. w filmach Olivera Stone'a Nixon i Droga przez piekło oraz westernie Tombstone a także dramacie Błękit nieba. Najbardziej znanym filmem z jego udziałem po roku 2000 był Sin City: Miasto Grzechu w którym wcielił się w rolę senatora Roarka. Również po roku 2000 użyczył swojego głosu różnym postaciom gier wideo (Area 51, Turok i in.) i kreskówek (Liga Sprawiedliwych, Liga Sprawiedliwych Bez Granic). Największą produkcją telewizyjną tego okresu z udziałem Boothe'a był serial 24 godziny i jego jednoodcinkowa wersja 24 godziny: Wybawienie. Podczas kampanii prezydenckiej 2008 roku użyczył swojego głosu jako narrator spotów senatora Johna McCaina.

Mieszka w Los Angeles gdzie prowadzi hodowlę koni. Prowadzi również prywatną galerię sztuki.

Wybrana filmografia[edytuj]

Życie osobiste[edytuj]

Od 1969 roku jest żonaty z Pamelą Cole, z którą ma dwoje dzieci.

Linki zewnętrzne[edytuj]