Sochaczewska Kolej Muzealna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sochaczewska Kolej Muzealna
Sochaczewska Kolej Dojazdowa
Powiatowa Kolej Sochaczewska
kolej wąskotorowa
Ilustracja
Wystawa parowozów w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
Państwo

 Polska

Lokalizacja

Puszcza Kampinoska

Operator

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

Lata funkcjonowania

od 1922

Infrastruktura
Długość sieci

wówczas 33 km

Rozstaw szyn

750 mm

Portal Transport
Linia kolejowa
Sochaczewska Kolej Muzealna
Sochaczewska Kolej Dojazdowa
Dane podstawowe
Zarządca

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

Długość

18 (pierwotnie: 33) km

Rozstaw szyn

750 mm

Sieć trakcyjna

brak

Portal Transport szynowy
Linia kolejowa
Dane podstawowe
Portal Transport szynowy

Sochaczewska Kolej Muzealna (funkcjonująca dawniej pod nazwami Sochaczewska Kolej Dojazdowa i Powiatowa Kolej Sochaczewska) – wąskotorowa kolej turystyczna o prześwicie 750 mm.

Linia[edytuj | edytuj kod]

Tory kolei Sochaczewskiej o łącznej długości około 33 km łączyły Sochaczew z Piaskami Królewskimi i Wyszogrodem. Na trasie funkcjonowało 16 stacji i przystanków. Główną stację stanowił Sochaczew Wąskotorowy (obecnie Sochaczew Muzeum). Stacja Piaski Królewskie stanowiła punkt przeładunkowy dla drewna transportowanego kolejkami leśnymi z Puszczy Kampinoskiej. Stacja Wyszogród położona na końcu odgałęzienia linii z Tułowic została zlokalizowana na lewym brzegu Wisły, po przeciwnej stronie niż miasto.

Linia przebiegała następująco: Sochaczew MuzeumSochaczew MiastoSochaczew ChodakówZwierzyniec koło SochaczewaPlecewiceWólka SmolanaBrochówJanówekTułowice SochaczewskieWilcze TułowskieKromnówGorzewnicaPiaski Królewskie. Na stacji Tułowice Sochaczewskie odgałęziała się mająca około 10 km długości linia PrzęsławiceWyszogród.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sochaczewską Kolej Dojazdową rozpoczęto budować w 1921 r., 18 września 1922 rozpoczęto przewozy pasażerskie na odcinku SochaczewTułowice, w 1923 r. przedłużono linię do Piasków Królewskich, a w 1924 r. wybudowano odgałęzienie do Wyszogrodu.

Kolej zaprzestała regularnych przewozów 30 listopada 1984 roku (ostatni pociąg odjechał z Sochaczewa o 15:35), w 1986 r. zorganizowano na stacji Sochaczew muzeum kolei wąskotorowej.

Stan obecny[edytuj | edytuj kod]

W chwili obecnej na Sochaczewskiej Kolei Muzealnej kursują wyłącznie pociągi turystyczne na odcinku SochaczewWilcze Tułowskie. Odgałęzienie linii do Wyszogrodu i dalszy ciąg głównej linii do stacji Piaski Królewskie są nieprzejezdne.

Pociąg odjeżdża ze stacji Sochaczew Muzeum w godzinach porannych, zatrzymując się na przystankach Sochaczew-Miasto, Sochaczew-Chodaków, Brochów-Kolonia, Tułowice i dojeżdża do stacji Wilcze Tułowskie. Tam pod opieką przewodnika PTTK odbywa się godzinna wycieczka po Kampinoskim Parku Narodowym. Następnie pociąg wraca do Tułowic, gdzie na terenie Osady Puszczańskiej PTTK zorganizowane jest ognisko. Po ognisku następuje powrót do Sochaczewa. Skład zestawiony jest z zabytkowych wagonów i prowadzony jest parowozem Px29 lub spalinowozem Lxd2, albo wagonami motorowymi MBd1.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

ul. Towarowa 7, 96-500 Sochaczew

Muzeum znajduje się ok. 200 metrów od stacji PKP Sochaczew.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lechosław Herz: Puszcza Kampinoska (przewodnik). Pruszków: Rewasz, 2002. ISBN 83-85557-96-2.
  • Ariel Ciechański, Judyta Kurowska-Ciechańska: Koleje. Warszawa: Carta Blanca, 2007. ISBN 978-83-60887-80-6.
  • Bogdan Pokropiński: Powiatowa Kolej Sochaczewska. Warszawa: 1990.
  • Koleje Wąskotorowe w Polsce

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]