Powstanie ’44

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Powstanie '44
Rising '44. The Battle for Warsaw
Autor Norman Davies
Tematyka historia
Typ utworu monografia
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 2003
Wydawca Pan Book
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2004
Wydawca Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Przekład Elżbieta Tabakowska

Powstanie '44 (ang. Rising '44. The Battle for Warsaw) – publikacja autorstwa Normana Daviesa - brytyjskiego historyka, traktująca o powstaniu warszawskim.

Autor książki Norman Davies

Kontrowersje budzi fakt, że autor użył angielskich form polskich imion, miejsc, a nawet pseudonimów powstańców, by przybliżyć anglojęzycznemu czytelnikowi realia Powstania. Książka napisana jest w żywym i emocjonalnym stylu. W Polsce książka została wydana w 2004 roku przez wydawnictwo Znak, w Wielkiej Brytanii w 2003 roku przez wydawnictwo Pan Book.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Jan Ciechanowski skrytykował pracę Rising '44. The Battle for Warsaw. Polski historyk napisał: Powstanie Warszawskie stało się w rękach Daviesa jego własną "igraszką" i tworem jego nad wyraz wybujałej imaginacji, wielkiego tupetu i ogromnej fantazji. Tymczasem jego wiedza o Powstaniu Warszawskim jest w istocie ograniczona[1]. Zarzucił książce błędy rzeczowe, interpretacyjne (liczba różnego rodzaju błędów w pracy Daviesa jest zbyt duża, aby uważać jego historię Powstania za w pełni wiarygodną).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Ciechanowski, Zmarnowana szansa (Uwagi i refleksje nad polskim wydaniem książki Normana Daviesa "Powstanie Warszawskie", "Zeszyty Historyczne” z. 149/2004, s. 100-117 [1]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Davies Norman, Powstanie '44, KrakZnak, 2004.