Powstanie Maji-Maji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Powstanie Maji-Maji
Ekspansja kolonialna Niemiec na przełomie XIX i XX wieku
Ilustracja
Zasięg powstania
Czas 1905-1907
Miejsce Niemiecka Afryka Wschodnia
Przyczyna niemiecki ucisk wobec autochtonów
Wynik zwycięstwo Niemców
Strony konfliktu
 Cesarstwo Niemieckie Powstańcy plemienni
Dowódcy
Cesarstwo Niemieckie Gustav Adolf von Götzen Kinjiktile

Powstanie Maji-Maji w latach 1905-1907 to rebelia około 20 grup etnicznych na południowych terenach ówczesnej Niemieckiej Afryki Wschodniej będących kolonią niemiecką.

Przyczynami powstania były wzrastające represje ze strony władz kolonialnych w stosunku do mieszkańców regionów, na których produkowano bawełnę na masową skalę (rejony Kilwy i góry Matubi). Do represji tych zaliczyć można wprowadzenie wysokich podatków, m.in. podatków od posiadania domów, regulowane prawo łowieckie chroniące dzikie zwierzęta i wprowadzenie w roku 1905 nowej waluty przez wschodnioafrykański bank.

Punktem zapalnym rebelii stało się zniszczenie przez dwóch mężczyzn i kobietę w dniu 20 lipca 1905 plantacji bawełny koło wsi Kipitamu i Nadete na terenach plemienia Matumbi w pobliżu miasta portowego Kilwa. Krótko po tym zdarzeniu kilka plemion zdecydowało się na wywołanie powstania.

Ważną rolę w powstaniu spełniał Kinjiktile, mężczyzna z plemienia Matumbi, znany w roku 1904 jako lekarz i muzykant, założyciel kultu Maji-Maji (maji w języku suahili oznacza wodę). Rdzenni mieszkańcy wierzyli w ochronę założyciela kultu Maji, który miał jakoby przemieniać wystrzeliwane przez Niemców kule w wodę. Pomimo wszystko znakomita większość biorących udział w powstaniu zmarła nie od kul, ale z głodu, co było spowodowane tym, że niemiecki rząd kolonialny rozpoczął walkę z powstańcami od systematycznego palenia domów, pól i buszu. Pod koniec 1907 roku ludność większości terenów wymarła, a pola były zdewastowane.

Powstanie Maji-Maji było polityczno-religijną konfrontacją Afrykanów przeciwko kolonialnym władzom europejskim. Niektórzy z przywódców tego zrywu przez jakiś czas prowadzili jeszcze walkę partyzancką aż do lipca 1908, kiedy to zostali pojmani i straceni.

W wyniku powstania cała południowa część kolonii została spustoszona, walki i głód spowodowały śmierć około 375 tysięcy ludzi. Niemcy stracili kilkunastu żołnierzy.

W Tanzanii powstanie uznawane jest do dzisiaj za ważne wydarzenie narodowe. Julius Nyerere, pierwszy prezydent zjednoczonej Tanzanii, nazwał je początkiem narodowego pojednania, które w roku 1964 doprowadziło do założenia tego państwa.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Literatura niemieckojęzyczna[edytuj | edytuj kod]

  • Walter Nuhn: Flamen ueber Deutschost. Bernard & Graefe Verlag, ​ISBN 3-7637-5969-7
  • Karl Martin Seeberg: Der Maji-Maji Krieg gegen deutsche Kolonialherschaft. Dietrich Reimer Verlag, Berlin 1989
  • Felicitas Becker, Jigal Beez: Der Maji-Maji Krieg in Deutsch Afrika 1905-1907, Ch.Links 2005