Powstanie Nilsa Dacke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojska Gustawa I Wazy po pokonaniu powstańców

Powstanie Nilsa Dacke (szw. Dackefejden) – powstanie chłopskie pod wodzą Nilsa Dacke, które miało miejsce w szwedzkiej prowincji historycznej Småland w 1542 roku.

Przyczyny[edytuj | edytuj kod]

Nils Dacke był niezadowolony z panowania króla Gustawa I Wazy, który chcąc wzmocnić Szwecję wprowadził nowy system poboru podatków bardzo uciążliwych dla chłopów, dlatego ci burzyli się przeciw królowi. Waza także wprowadził luteranizm zamiast katolicyzmu, co też spowodowało wielkie protesty.

Powstanie[edytuj | edytuj kod]

Powstanie zaczęło się w lecie 1542 roku, gdy zabito pobierających podatki komorników króla. Gustaw I Waza w odpowiedzi wysłał wojsko, ale nie udało mu się stłumić rewolty. Kolejne próby stłumienia rozruchów też były nieudane, a armia Dackego powiększała się liczebnie.

Dzięki propagandzie i wstrzymaniu dostaw w końcu udało się osłabić chłopów. W marcu 1543 roku Gustaw I Waza wydał rozkaz ataku na Småland. Zaatakował z dwóch stron większymi liczebnie oddziałami wojska i powstanie zostało stłumione. Rannemu Dackemu udało się uciec.

Po wydarzeniach[edytuj | edytuj kod]

Nils Dacke został złapany i zabity w sierpniu 1543 roku, gdy próbował uciec z kraju.

Używanie w codziennej mowie[edytuj | edytuj kod]

W codziennej mowie zdarzenie, które nie miało miejsca przez dłuższy okres, czasami jest określane jako coś co “nie zdarzyło się od wojny Nilsa Dacke”. To wyrażenie jest najczęściej spotykane w południowej Szwecji, ale jest także używane w innych częściach kraju.