Powstanie w Kairze (1798)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Powstanie w Kairze
Wojny napoleońskie
Ilustracja
Czas 21 października 1798 roku
Miejsce Kair
Przyczyna niezadowolenie Egipcjan z dyktatorskich rządów Napoleona
Wynik przegrana powstańców
Strony konfliktu
Francja Republika Francuska Egipt powstańcy
Dowódcy
Napoleon Bonaparte
Dominique Martin Dupuy
religijni przywódcy oraz starszyzna Kairu
Siły
nieznane 80 000
Straty
800 zabitych 5000-6000 zabitych i rannych
Wyprawa Napoleona do Egiptu

Aleksandria - Chobrakhitt - Bitwa pod piramidami - Abukir I - Al-Lahun - Kair - Nablus - Akka - Góra Tabor - Abukir II - Kanopa

Powstanie w Kairze – zbrojne wystąpienie mieszkańców stolicy Egiptu przeciwko wojskom francuskim podczas kampanii egipskiej.

Geneza powstania[edytuj]

Po wygranej bitwie pod piramidami Bonaparte wkroczył do Egiptu. Chciał za wszelką cenę ukazać się mieszkańcom jak brat w wierze, pogromca mameluków i wyzwoliciel. Niestety, Egipcjanie czuli się uciskani, a Francuzów traktowali jak okupantów. Religijni przywódcy nawoływali wszystkich wierzących w Allaha do walki.

Powstanie[edytuj]

Ponad 80 tysięcy uzbrojonych mieszkańców Kairu wystąpiło przeciwko Napoleonowi. Małe grupki francuskich żołnierzy były szybko likwidowane, między innymi zginął komendant miasta, generał Dupuy. Bonaparte postanowił ostrzelać z cytadeli meczet Al-Azhar, po czym wkroczył do niego na koniu, co dla wyznawców islamu jest nie do pomyślenia. Dziury po kulach armatnich, widać do dziś.

W końcu powstańcy ulegli pod przeważającymi siłami wroga i poddali się. Napoleon zaprosił do siebie starszyznę Kairu i osobiście ich przeprosił. Następnego dnia, schwytani rebelianci zostali zamordowani, a ich ciała wrzucono do Nilu.

Obraz przedstawiający rozmowę Napoleona ze starszymi Kairu. Autor Pierre-Narcisse Guérin

Bibliografia[edytuj]