Poziewnik dwudzielny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Poziewnik dwudzielny
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

astropodobne

Rząd

jasnotowce

Rodzina

jasnotowate

Rodzaj

poziewnik

Gatunek

poziewnik dwudzielny

Nazwa systematyczna
Galeopsis bifida Boenn.
Prodr. Fl. Monast. Westphal. 178 1824[3]
Synonimy
  • Galeopsis bifida var. emarginata Nakai
  • Galeopsis pallens Briq.
  • Galeopsis pernkofferi Wettst.
  • Galeopsis tetrahit subsp. bifida (Boenn.) Nyman
  • Galeopsis tetrahit var. bifida (Boenn.) Lej. & Courtois
  • Galeopsis tetrahit var. bifida (Boenn.) Kudô
  • Galeopsis tetrahit var. parviflora Benth.[3]

Poziewnik dwudzielny (Galeopsis bifida Boenn.) – gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych. Występuje na rozległych obszarach Europy i północnej Azji – od Francji i Wysp Brytyjskich, poprzez Turcję, region Kaukazu, Rosję, po Mongolię, rozległe obszary Chin, Korei i Japonię. Zawleczony rośnie także w Ameryce Północnej[4]. W Polsce jest pospolity na terenie całego kraju[5].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Roślina zielna o łodydze zwykle do 0,6, czasem do 1 m wysokości, tęga, ze zgrubieniami pod węzłami (widocznymi tylko w stanie świeżym – po zasuszeniu się kurczą)[6]. Łodyga, zwłaszcza na zgrubieniach z kłującymi szczecinkami, poza tym także z nielicznymi, przylegającymi, jedwabistymi włoskami. Włoski gruczołowate rzadko obecne[7].
Liście
Na ogonkach długości do 2,5 cm, o blaszce jajowatej do lancetowatej, do ok. 8 cm długości i 4 szerokości, szczeciniasto owłosionej. Wierzchołek blaszki zaostrzony, brzeg karbowano-piłkowany, nasada zwężająca się[6].
Kwiaty
Zebrane w nibyokółkach w szczytowej części pędu. Kwiaty wsparte przysadkami długości 3-6 mm o kolczastych brzegach i długim kolcu na szczycie. Kielich zrosłodziałkowy, długości ok. 1 cm, z nierównymi łatkami działek o kształcie trójkątnym, na końcach z długimi ośćmi. Korona grzbiecista, dwuwargowa, o rurce długości ok. 8 mm[6], a całkowitej długości 1–1,5 cm[7]. Różnej barwy dominującej – białej, żółtej, brudnopurpurowej, czerwonej lub fioletowej[7][6], zwykle z żółtą plamą w gardzieli i rysunkiem na trójdzielnej wardze dolnej. Jej środkowa łatka jest ciemniejsza od bocznych, zwykle wyraźnie wycięta na końcu, z brzegami silnie podwijającymi się po przekwitnieniu[7].
Owoce
Rozłupnie rozpadające się na cztery pojedyncze rozłupki, jajowato trójgraniaste, brązowe[6].
Gatunki podobne
Bardzo podobny jest poziewnik szorstki G. tetrahit różniący się większymi kwiatami (od 1,5 do 2 cm długości), ze środkową łatką wargi dolnej kwadratową, a nie podługowatą, niewyciętą lub słabo wyciętą na końcu i zawsze o brzegach płaskich. Na łodydze występują też zwykle u tego gatunku włoski gruczołowe[7].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Roślina jednoroczna. Kwitnie od czerwca do października[7].

Rośnie zwykle jako chwast na polach uprawnych, poza tym w widnych lasach i na skrajach lasów, na zrębach, w zaroślach, na przydrożach i siedliskach ruderalnych[7][6]. W polskich górach sięga do 1367 m n.p.m.[7], a w Azji do 4000 m n.p.m.[6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2020-12-22] (ang.).
  3. a b Galeopsis bifida Boenn.. [w:] The Plant List [on-line]. [dostęp 2020-12-22].
  4. Galeopsis bifida Boenn.. [w:] Plants of the World online [on-line]. Royal Botanic Gardens, Kew. [dostęp 2020-12-22].
  5. Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce, Adam Zając, Maria Zając (red.), Kraków: Pracownia Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2001, s. 246, ISBN 83-915161-1-3.
  6. a b c d e f g Galeopsis bifida Boenninghausen. [w:] Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2020-12-22].
  7. a b c d e f g h Maria Sychowa: Galeopsis L., Poziewnik. W: Bogumił Pawłowski (red.): Flora polska. Rośliny naczyniowe Polski i Ziem Ościennych. T. XI. Warszawa, Kraków: PAN, PWN, 1967, s. 130-131.