Poziomica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy przyrządu pomiarowego. Zobacz też: poziomica (warstwica).
Metalowa poziomica murarska z dwiema libellami
Poziomica laserowa

Poziomica, poziomnica[1][2][3][4], utożsamiana czasem niezbyt precyzyjnie z libellą, regionalnie – waserwaga – przyrząd pomiarowy z wbudowanymi jedną lub wieloma (wtedy pod różnymi kątami) libellami rurkowymi, wykorzystujący siłę grawitacji ziemskiej do wyznaczania (z niewielką dokładnością) poziomości płaszczyzn (np. podłóg) lub pionowości (np. ścian) w budownictwie.

Dokładność poziomicy zależy w pierwszej kolejności od przewagi libelli, a następnie od jakości jej osadzenia, jakości wykonania samej poziomicy i użytego materiału oraz jej długości.

Nazwa poziomica jest także stosowana do przyrządów laserowych realizujących tę samą funkcję przy pomocy widzialnej wiązki światła laserowego. W przypadku umieszczenia poziomicy laserowej na statywie zaciera się różnica pomiędzy tym instrumentem, a niwelatorem laserowym pod względem funkcji, ale nie dokładności pomiaru.

Schemat poziomicy wężowej

Odmienną budowę ma poziomica wężowa (pot. szlauchwaga/szlaufwaga (z niem. Schlauchwaage)). Składa się ona z dwóch pionowych rurek szklanych, bądź z tworzywa sztucznego, z podziałką, połączonych giętkim przewodem. Działa na zasadzie naczyń połączonych. Ten typ poziomicy był dawniej stosowany powszechnie w budownictwie[2]. Poziomica ta jest nadal stosowana, gdyż nadaje się do wypoziomowania oddalonych od siebie dwóch punktów.

Ze względu na konstrukcję i zastosowanie wyróżnia się główne typy poziomic libelowych:

  • murarskie (popularne, podłużne, drewniane lub aluminiowe,)
  • maszynowe (liniałowe i ramowe, metalowe) służące do ustawiania poziomu maszyn – obrabiarek.

Regionalną nazwą, występującą na Śląsku i na Kaszubach jest waserwoga[5] i rzadziej w Wielkopolsce waserwoga lub waserwaga, od niem. słowa Wasserwaage oznaczającego poziomicę. Natomiast poziomica wężowa w tychże rejonach nazywana jest szlauchwoga bądź szlauchwaga, od niem. słowa Schlauchwaage.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mały Słownik Języka Polskiego,, Elżbieta Sobol (red.), Lidia Drabik, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1995, ISBN 83-01-11737-0, OCLC 169998251.
  2. a b Nowa Encyklopedia Powszechna – tom 5.. Warszawa: PWN, 1996, s. 295. ISBN 83-01-11969-3.
  3. Rada Języka Polskiego: Poziomica. [dostęp 13 czerwca 2010].
  4. Zygmunt Saloni: Poziomnica?. „Język Polski” (LXXXII), z. 4, s. 273-276,, 2002.
  5. Bożena Cząstka-Szymon, Jerzy Ludwig, Helena Synowiec: Mały słownik gwary Górnego Śląska – część=1. Wyd. 2. Katowice: Leksykon, 2000. ISBN 83-913777-0-9.