Poznańska Kolej Metropolitalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poznańska Kolej Metropolitalna
Poznańska Kolej Metropolitalna
Logo PKM na pociągu (EN 76)
Dane ogólne
Lokalizacja Poznań
Rodzaj transportu kolej aglomeracyjna
Data uruchomienia 10.06.2018
Infrastruktura
Liczba linii 3 (docelowo 5)
Inne informacje
Rozstaw toru 1435 mm
Strona internetowa
Reklama kolei na poznańskim tramwaju
Pociąg PKM na stacji w Jarocinie

Poznańska Kolej Metropolitalna (skr. PKM) – system regularnych kolejowych połączeń regionalnych aglomeracji poznańskiej oparty na zasadzie solidaryzmu samorządów terytorialnych uczestniczących w projekcie[1].

Finansowanie[edytuj | edytuj kod]

Kolej Metropolitalna jest współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, miasto Poznań, powiat poznański, oraz gminy i powiaty położone w sąsiedztwie dziewięciu linii poznańskiego węzła kolejowego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2013 podpisano umowy partnerstwa przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań, miasto Poznań oraz 24 samorządy gminne. Do partnerstwa przystąpiły także: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, PKP Polskie Linie Kolejowe, Centrum Badań Metropolitalnych UAM, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji (oddział poznański), Towarzystwo Urbanistów Polskich (oddział poznański), Koleje Wielkopolskie sp. z o.o., Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszenie My-Poznaniacy. W lutym 2014 rozpoczęto realizowanie projektu Master plan dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. W ramach tego projektu opracowano m.in. koncepcję zintegrowanego transportu publicznego, koncepcję budowy węzłów przesiadkowych, plany zagospodarowania przestrzennego wokół węzłów przesiadkowych, zinwentaryzowano istniejące obiektów stacyjne i sporządzono koncepcję uruchomienia szybkiej kolei miejskiej na obwodnicy towarowej Poznania. W październiku 2017 ukończono opracowywanie zasad udziału w kosztach funkcjonowania kolei poszczególnych jednostek. 25 maja 2018 zainaugurowano projekt PKM, a 10 czerwca tego samego roku nastąpiło wprowadzenie nowego rozkładu jazdy i fizyczne uruchomienie pociągów na pierwszych czterech liniach PKM[1].

Pierwsze cztery linie łączą Grodzisk Wielkopolski, Jarocin, Nowy Tomyśl i Wągrowiec z Poznaniem. Docelowo pociągi PKM będą zatrzymywać się na 13 stacjach i przystankach w Poznaniu. Kursy w godzinach szczytu odbywają się co 30 minut. Do 2021 roku aktywowane będą połączenia z Gniezna, Kościana, Rogoźna, Wronek oraz Wrześni.

Linie[edytuj | edytuj kod]

Od 10 czerwca 2018 Poznańska Kolej Metropolitalna obejmuje następujące linie:

Docelowo (2021) PKM obejmie wszystkie linie węzła poznańskiego:

Docelowo w Poznaniu pociągi PKM będą mieć postoje na trzynastu stacjach i przystankach. Kursy w godzinach szczytu będą odbywać się co 30 minut, a poza szczytami rzadziej[1].

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej obsługują następujące pojazdy szynowe:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Strona inter