Poznańska Kolej Metropolitalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poznańska Kolej Metropolitalna
Poznańska Kolej Metropolitalna
Poznańska Kolej Metropolitalna
SA139 w barwach PKM
Dane ogólne
Lokalizacja Poznań
Rodzaj transportu kolej aglomeracyjna
Data uruchomienia 10.06.2018
Infrastruktura
PKM mapa.jpg
Schemat połączeń PKM
Liczba linii 3 (docelowo 5)
Inne informacje
Rozstaw toru 1435 mm
Strona internetowa
Reklama kolei na poznańskim tramwaju Siemens Combino

Poznańska Kolej Metropolitalna (skr. PKM) – system regularnych kolejowych połączeń regionalnych aglomeracji poznańskiej oparty na zasadzie solidaryzmu samorządów terytorialnych uczestniczących w projekcie[1].

Finansowanie[edytuj | edytuj kod]

Kolej Metropolitalna jest współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, miasto Poznań, powiat poznański, oraz gminy i powiaty położone w sąsiedztwie dziewięciu linii poznańskiego węzła kolejowego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2013 podpisano umowy partnerstwa przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań, miasto Poznań oraz 24 samorządy gminne. Do partnerstwa przystąpiły także: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, PKP Polskie Linie Kolejowe, Centrum Badań Metropolitalnych UAM, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji (oddział poznański), Towarzystwo Urbanistów Polskich (oddział poznański), Koleje Wielkopolskie sp. z o.o., Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszenie My-Poznaniacy. W lutym 2014 rozpoczęto realizowanie projektu Master plan dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. W ramach tego projektu opracowano m.in. koncepcję zintegrowanego transportu publicznego, koncepcję budowy węzłów przesiadkowych, plany zagospodarowania przestrzennego wokół węzłów przesiadkowych, zinwentaryzowano istniejące obiektów stacyjne i sporządzono koncepcję uruchomienia szybkiej kolei miejskiej na obwodnicy towarowej Poznania. W październiku 2017 ukończono opracowywanie zasad udziału w kosztach funkcjonowania kolei poszczególnych jednostek. 25 maja 2018 zainaugurowano projekt PKM, a 10 czerwca tego samego roku nastąpiło wprowadzenie nowego rozkładu jazdy i fizyczne uruchomienie pociągów na pierwszych czterech liniach PKM[1].

Pierwsze cztery linie łączą Grodzisk Wielkopolski, Jarocin, Nowy Tomyśl i Wągrowiec z Poznaniem. Docelowo pociągi PKM będą zatrzymywać się na 13 stacjach i przystankach w Poznaniu. Kursy w godzinach szczytu odbywają się co 30 minut. Do 2021 roku aktywowane będą połączenia z Gniezna, Kościana, Rogoźna, Wronek oraz Wrześni.

Linie[edytuj | edytuj kod]

Od 10 czerwca 2018 Poznańska Kolej Metropolitalna obejmuje następujące linie:

Docelowo (2021) PKM obejmie wszystkie linie węzła poznańskiego:

Docelowo w Poznaniu pociągi PKM będą mieć postoje na trzynastu stacjach i przystankach. Kursy w godzinach szczytu będą odbywać się co 30 minut, a poza szczytami rzadziej[1].

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej obsługują następujące pojazdy szynowe:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Strona inter