Poznachowice Górne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poznachowice Górne
Poznachowice Górne
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat myślenicki
Gmina Raciechowice
Liczba ludności (2006) 400
Strefa numeracyjna 12
Kod pocztowy 32-415[1]
Tablice rejestracyjne KMY
SIMC 0333010
Położenie na mapie gminy Raciechowice
Mapa lokalizacyjna gminy Raciechowice
Poznachowice Górne
Poznachowice Górne
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Poznachowice Górne
Poznachowice Górne
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Poznachowice Górne
Poznachowice Górne
Położenie na mapie powiatu myślenickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu myślenickiego
Poznachowice Górne
Poznachowice Górne
Ziemia49°49′24″N 20°08′08″E/49,823333 20,135556

Poznachowice Górnewieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Raciechowice. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Poznachowice Górne położone są w dorzeczu rzeki Krzyworzeki u stóp góry Grodzisko (618 m n.p.m.). Znajdują się na pograniczu Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego[2].

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Poznachowice Górne[3][4]
SIMC Nazwa Rodzaj
0333026 Łazy część wsi
0333032 Międzylesie część wsi
0333049 Padoły część wsi
0333084 Podkamień przysiółek
0333055 Podogród część wsi
0333061 Rzeki część wsi

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy w źródłach pisanych Poznachowice pojawiają się w dokumencie biskupa krakowskiego Prandoty z 1264 r. przy okazji nadania cystersom ze Szczyrzyca dziesięciny z Poznachowic i sąsiedniego Glichowa.[5] Ślady pierwszych osad datuje się na V w. p.n.e. Początek osadnictwa to przede wszystkim góra Grodzisko. Wzniesiony tam gród prawdopodobnie został spalony przez Tatarów w 1287 r., a osadnictwo na tych terenach na jakiś czas zamarło, odradzając się w około sto lat później w oparciu o zamek wzniesiony w Dobczycach.

Podczas II wojny światowej na Grodzisku stacjonowali partyzanci AK z grupy „Kamiennik”.

Na tych terenach toczy się akcja Powieści Karola Bunscha Dzikowy Skarb, w której na Grodzisku został wzniesiony przez Mieszka I gród dla człowieka, który uratował życie jego przyjacielowi.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców w Poznachowicach Górnych czerpie swe dochody z rolnictwa. W Poznachowicach Górnych mamy do czynienia m.in. z uprawą zbóż oraz z sadownictwem. Wieś ta słynie z dobrej jakości owoców, głównie jabłek. O sadach na terenie m.in. Poznachowic Górnych wspomina się już w połowie XIX wieku. Jabłka wywożono wozami i sprzedawano je w Krakowie, Wieliczce i w Zakopanem. Jabłka z dworów były pakowane pojedynczo w serwetki lub papierki i wysyłane do Wiednia. Intensywne zakładanie sadów rozpoczęło się w latach 50. XX wieku i trwa do dzisiaj[potrzebny przypis].

Grodzisko[edytuj | edytuj kod]

Grodzisko jest najwyższą górą w całej Gminie Raciechowice. Na jego szczycie znajdują się ruiny dawnego grodu powstałego podczas kultury łużyckiej. Prowadzono tam badania archeologiczne jeszcze przed I wojną światową. Udało się znaleźć broń, narzędzia, i naczynia gliniane pochodzące z V w p.n.e. W czasach pierwszych Piastów na Grodzisku wzniesiono gród warowny. Mury układane były z kamienia bez użycia zaprawy murarskiej. Spalony został w II poł. XII w., podczas najazdu Tatarów na Polskę (prawdopodobnie w 1287 r.). Później już nie został odbudowany, ale nadal dostrzec można ślady wałów obronnych i fos oraz resztki bramy. Wewnątrz znajduje się symboliczny grób partyzantów AK z czasów II wojny światowej z 1944 roku.

Walory turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przez Grodzisko przechodzi niebieski szlak turystyczny, który prowadzi do Szczyrzyca. Podczas lata i jesieni na Grodzisku roi się od grzybiarzy.

Z Grodziska rozciąga się szeroki widok na pobliskie okolice. Można dojrzeć m.in. Kraków, Dobczyce, Kamionną, Kostrzę, grzbiet Łopienia, Mogielicę, Ciecień, Księżą Górę, Szczyrzyc, Czasław, Wiśniową, Lipnik. Nie tylko najwyższy szczyt jest dobrym punktem obserwacyjnym. Duże nachylenie terenu sprawia, że z większości miejsc w Poznachowicach Górnych można obserwować otaczające krajobrazy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  2. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. GUS. Rejestr TERYT
  5. Feliks Kiryk: Monografia powiatu myślenickiego T. 1. Cz. 3: Dzieje powiatu myślenickiego w okresie przedrozbiorowym. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1970, s. 31.