Pozycja Luceny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif W tym artykule użyto notacji algebraicznej w celu opisania szachowych posunięć.

Pozycja Luceny – jedna z najbardziej znanych i najważniejszych pozycji w szachowej teorii gry końcowej. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego szachisty Luisa Luceny, chociaż w jego dziele Repeticion de Amores e Arte de Axedrez con CL Juegos de Partido z 1497 roku nie ma takiej pozycji. Pozycja Luceny została po raz pierwszy omówiona przez Alessandra Salvia w książce Il Puttino, wydanej w 1634 roku, poświęconej życiu i grze słynnego włoskiego szachisty Leonarda di Bony.

ABCDEFGH
8
Chessboard480.svg
B8 – Biały król
D8 – Czarny król
B7 – Biały pionek
A2 – Czarna wieża
C1 – Biała wieża
8
77
66
55
44
33
22
11
ABCDEFGH
Pozycja Luceny
ABCDEFGH
8
Chessboard480.svg
B7 – Biały pionek
E7 – Czarny król
B5 – Biały król
B4 – Biała wieża
B1 – Czarna wieża
8
77
66
55
44
33
22
11
ABCDEFGH
Pozycja po 7. Wb4

Pozycja Luceny jest przedstawiona na diagramie po prawej stronie. Białe zaczynają i wygrywają. Warto zwrócić uwagę, że cała pozycja może być przesunięta w prawo (lub może być lustrzanym odbiciem). Pion białych może znajdować się w dowolnej kolumnie od b do g. Celem białych jest promocja piona na hetmana lub zmuszenie czarnych do oddania wieży za piona. Oba przypadki prowadzą do wygranej. Białym udało się doprowadzić piona na siódmą linię, lecz w promocji przeszkadza im własny król. Proste 1. Wd1+ Ke7 2. Kc7 nie prowadzi do celu. Czarne będą prześladować szachami białego króla: 2... Wc2+ 3. Kb6 Wb2+ 4. Ka7 Wa2+ 5. Kb8 i nie pozwolą białym na jakikolwiek postęp. Białe jednak mają sposób, by wygrać:

1. Wd1+ Ke7
2. Wd4!

Czarne są zmuszone do wykonania wyczekującego ruchu (np. Wa1), w nadziei, że będą mogły szachować białego króla, jak pokazano powyżej. Jednak precyzyjne ustawienie wieży na d4 pozwoli jej na wkroczenie w odpowiednim momencie w obronie swojego króla i piona:

2... Wa1
3. Kc7 Wc1+
4. Kb6 Wb1+
5. Kc6 Wc1+
6. Kb5 Wb1+
7. Wb4

Teraz czarne nie mają sposobu, by przeszkodzić pionowi w promocji. Próby innego rozegrania przez czarne tej końcówki również nie przyniosą rezultatu, np. 2... Wb2 3. Wa4! Kd7 4. Ka7 Kc7 5. Wc4+ odrzucając czarnego króla od piona i umożliwiając promocję.

Gra białych nie jest zbyt skomplikowana, jednak podczas partii warto wiedzieć, że wieża jako obrońca króla i piona będzie skuteczna na czwartej linii. W grze praktycznej przy szachownicy może nie starczyć czasu, by do tego dojść samodzielnie, stąd duże znaczenie znajomości takich pozycji. Często w końcówkach „wieża i pion przeciw wieży” strona silniejsza dąży do pozycji Luceny (wiedząc, że jej osiągnięcie oznacza wygraną), strona słabsza próbuje do tego nie dopuścić.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]