Pozycja misjonarska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Édouard-Henri Avril: przedstawienie pozycji misjonarskiej

Pozycja misjonarska, pozycja klasyczna – pozycja seksualna, w której mężczyzna znajduje się na kobiecie leżącej na plecach i oboje są skierowani twarzami do siebie[1]. Istnieje wiele wersji tej pozycji, które pozwalają na różny stopień głębokości penetracji i stymulacji łechtaczki, a także zmienny udział kobiety w stosunku. Kobieta może opierać nogi na łóżku, unosić je w powietrzu lub objąć nimi partnera, a pod miednicę można podkładać różną liczbę poduszek.

Pogląd, że nazwa „pozycja misjonarska” pochodzi od chrześcijańskich misjonarzy, którzy nauczali, że ta pozycja jest jedynym właściwym sposobem odbycia stosunku płciowego, jest nieprawdziwy. W rzeczywistości pojęcie to pojawiło się prawdopodobnie w latach 1945–1965 w wyniku zbieżności nieporozumień i błędnych interpretacji dokumentów historycznych[2][3]. Według The Dinah Project Alfred Kinsey w swojej książce z 1948 Sexual Behavior in the Human Male błędnie zinterpretował wyjaśnienie antropologa Bronisława Malinowskiego opisującego mieszkańców Wysp Trobrianda na południowo-zachodnim Pacyfiku w 1929, którzy pokpiwali z Europejczyków, wykonując karykatury „ogólnie sztywnego zachowania spiętych białych”[4].

Toskańczycy nazywają tę pozycję „anielską”, a niektóre grupy posługujące się językiem arabskim „zachowaniem wężów”[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Go Ask Alice! (3 maja 1996). What Exactly is the Missionary Position? Columbia University. [dostęp 7 stycznia 2008].
  2. Assuming the missionary position… again. [w:] The Straight Dope [on-line]. Cecil Adams, 2005-06-17.
  3. Robert J. Priest. Missionary Positions: Christian, Modernist, Postmodernist. „Current Anthropology”. 42 (1), s. 29–68, February 2001. DOI: 10.1086/318433. 
  4. Missionaries in Our Bed. The Dinah Project. [dostęp 7 stycznia 2008].
  5. Lister, Larry. Human Sexuality, Ethnoculture, and Social Work. p. 15.