Próby Mojżesza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Próby Mojżesza
Ilustracja
Autor Sandro Botticelli
Rok wykonania 14811482
Technika wykonania fresk
Rozmiar 348 × 558 cm
Muzeum Kaplica Sykstyńska

Próby Mojżesza (Młodość Mojżesza) – fresk autorstwa Sandro Botticellego, znajdujący się w Kaplicy Sykstyńskiej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Tematem fresku są opisane w Księdze Wyjścia dzieje Mojżesza od ucieczki do kraju Madianitów do otrzymania od Boga misji wyprowadzenia Izraelitów z Egiptu. Złożona kompozycja rozwija się linearnie, poszczególne partie obrazu odpowiadają następstwu czasowemu elementów opowieści[1]. Postać Mojżesza jest łatwa do zidentyfikowania dzięki żółtej tunice i zielonemu płaszczowi[2]. Narracja rozpoczyna się od prawej, sceną zabicia Egipcjanina napastującego Hebrajczyka i ucieczki Mojżesza (Wj 2,11-15). Następna scena ukazuje Mojżesza przepędzającego pasterzy znieważających córki Jetry; w środkowej części obrazu prorok ukazany został w ich towarzystwie, nabierający wodę ze studni i pojący stado (Wj 2,16-22)[1][2][3]. W głębi obrazu widać Mojżesza wypasającego stado na górze Horeb i ściągającego obuwie, a następnie rozmawiającego z Bogiem ukazującym mu się w krzewie gorejącym. Na pierwszym planie w części lewej fresku widać Mojżesza wyruszającego wraz ze swoim ludem w wędrówkę do Ziemi Obiecanej (Wj 3,1-12)[1][2][3].

Na fryzie ponad obrazem znajduje się jego łaciński tytuł: TEMPTATIO MOISI LEGIS SCRIPTAE LATORIS[3].

Interpretacja[edytuj | edytuj kod]

Próby Mojżesza programowo komponują się ze znajdującym na przeciwległej ścianie freskiem Kuszenie Chrystusa[1]. Mojżesz stanowi prefigurację Jezusa: zabicie Egipcjanina znajduje swoją korelację w pokonaniu szatana, zaś przy studni prorok został ukazany jako Dobry Pasterz[3].

Postać Mojżesza zdejmującego sandał mogła zostać zainspirowana rzymską rzeźbą przedstawiającą chłopca wyjmującego cierń z nogi (Spinario)[2]. Przeniesienie przez Botticellego wydarzeń z życia Mojżesza z pustyni synajskiej w scenerię rzymską sugeruje uaktualnioną interpretację, mogącą się odnosić do Kościoła katolickiego będącego wzorem Mojżesza powołanym przez Boga przewodnikiem wiernych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Muzea Watykanu. Warszawa: Arkady, 1983, s. 67. ISBN 83-213-3144-0.
  2. a b c d e Botticelli. Warszawa: Rzeczpospolita/HPS, 2006, s. 48, seria: Klasycy sztuki. ISBN 83-60688-09-5.
  3. a b c d Events in the life of Moses (ang.). mv.vatican.va. [dostęp 2015-04-15].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]