Prąd głębinowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 18:17, 17 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prąd głębinowyprąd morski występujący głęboko pod powierzchnią wody, często oddzielony od niej innymi prądami morskimi (powierzchniowymi i podpowierzchniowymi).

Wiatr nie ma bezpośredniego wpływu na prądy głębinowe. Powstają one w wyniku różnic gęstości, związanych z temperaturą i zasoleniem wody morskiej (prądy gęstościowe), lub wyrównują różnice spowodowane przemieszczaniem mas wody przez inne prądy, także powierzchniowe (prądy kompensacyjne)[1]. Układ prądów gęstościowych na Ziemi tworzy tzw. cyrkulację termohalinową. Cyrkulacja głębinowa jest znacznie wolniejsza od powierzchniowej i od tempa downwellingu (opadania wód)[2].

Prądy głębinowe płyną między innymi pod wodami niesionymi przez Prąd Zatokowy i Prąd Brazylijski, na południe Atlantyku[3]. Wzdłuż zachodnich wybrzeży kontynentów wody głębinowe napływają na miejsce powierzchniowych – następuje upwelling; ma to miejsce m.in. u wybrzeży Kalifornii, Peru i Chile[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Prądy morskie. Internetowa encyklopedia PWN. [dostęp 2017-12-22].
  2. Piotr Sołowiej: Cyrkulacja głębinowa. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. [dostęp 2017-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-15)].
  3. C. Reid Nichols, Robert G. Williams: Encyclopedia of Marine Science. Infobase Publishing, 2009. ISBN 978-1-4381-1881-9.