Prędkość kosmiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Prędkość kosmicznaprędkość początkowa, jaką trzeba nadać dowolnemu ciału, by dzięki energii kinetycznej pokonało ono grawitację wybranego ciała niebieskiego.

Obliczenia wykonane zostały przy założeniu, że nie ma innych ciał niebieskich, a siły oporu zostały pominięte.

Pierwsza prędkość kosmiczna[edytuj]

 Zobacz też: prędkość orbitalna.

Pierwsza prędkość kosmiczna to najmniejsza pozioma prędkość, jaką należy nadać ciału względem przyciągającego je ciała niebieskiego, aby ciało to poruszało się po zamkniętej orbicie. Z tak określonych warunków wynika, że dla ciała niebieskiego o kształcie kuli, orbita będzie orbitą kołową o promieniu równym promieniowi planety. Ciało staje się wtedy satelitą ciała niebieskiego.

Wyprowadzenie wzoru[edytuj]

Pierwszą prędkość kosmiczną można wyznaczyć, zauważając, że podczas ruchu orbitalnego po orbicie kołowej siła grawitacji stanowi siłę dośrodkową.

gdzie:

Gstała grawitacji;
Mmasa ciała niebieskiego;
m – masa rozpędzanego ciała czyli satelity krążącego wokół ciała niebieskiego;
R – promień planety.

Przykładowe wartości I prędkości kosmicznej[edytuj]

  • Ziemia:
  • Księżyc:
  • Słońce:

Druga prędkość kosmiczna[edytuj]

 Osobny artykuł: Prędkość ucieczki.

Druga prędkość kosmiczna to prędkość, jaką należy nadać obiektowi, aby opuścił na zawsze dane ciało niebieskie, poruszając się dalej ruchem swobodnym. Inaczej – jest to prędkość, jaką trzeba nadać obiektowi na powierzchni tego ciała niebieskiego, aby tor jego ruchu stał się krzywą otwartą (parabolą lub hiperbolą). Obliczamy ją porównując energię obiektu znajdującego się na powierzchni ciała niebieskiego oraz w nieskończoności. Energia w nieskończoności równa jest 0 (zarówno energia kinetyczna jak i energia potencjalna pola grawitacyjnego), zatem na powierzchni sumaryczna energia też musi się równać 0:

gdzie:

M – masa ciała niebieskiego;
m – masa wystrzeliwanego ciała;
v – prędkość początkowa;
R – promień ciała niebieskiego.

Stąd wynika:

.

Dla Ziemi II prędkość kosmiczna przyjmuje wartość

.

Otrzymana stąd wartość nie oznacza, że nie można oddalić się od Ziemi na dowolną odległość z mniejszą prędkością. Jeżeli w dalszym ciągu pominiemy obecność innych ciał niebieskich, to działając siłą równoważącą ciężar unoszonego ciała można je podnieść dowolnie wysoko, ale po zaniknięciu siły ciało spadnie z powrotem na powierzchnię Ziemi. Jeżeli uwzględnimy istnienie innych ciał, np. Księżyca, to możliwe jest dowolnie powolne przemieszczanie się w jego kierunku aż do momentu, gdy siła grawitacyjnego przyciągania Księżyca stanie się większa od tej siły powodowanej oddziaływaniem Ziemi. Czynności te jednak wymagają stałego działania siły w trakcie podnoszenia.

Trzecia prędkość kosmiczna[edytuj]

Trzecia prędkość kosmiczna to prędkość początkowa potrzebna do opuszczenia Układu Słonecznego.

Prędkość ta przy powierzchni Ziemi wynosi ok. 42 km/s, lecz wobec jej ruchu obiegowego wokół Słońca wystarczy przy starcie z jej powierzchni w kierunku zgodnym z tym ruchem nadać obiektowi dodatkową prędkość 16,7 km/s względem poruszającej się Ziemi, by opuścił on Układ Słoneczny.

Czwarta prędkość kosmiczna[edytuj]

Czwarta prędkość kosmiczna to prędkość początkowa potrzebna do opuszczenia Drogi Mlecznej.

Prędkość ta wynosi ok. 550 km/s[1], lecz wykorzystując fakt ruchu Słońca dookoła środka Galaktyki, wystarczy obiektowi nadać prędkość około 330 km/s w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu obiegowego Słońca względem centrum Galaktyki, by mógł on ją opuścić.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. International Centre for Radio Astronomy Research (ICRAR): Dark matter half what we thought, say scientists. AlphaGalileo, 2014-10-09. [dostęp 2014-10-16].

Bibliografia[edytuj]