Pręgowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pręgowce)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pręgowiec
Tamias[1]
Illiger, 1811
Tamias minimus
Tamias minimus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Podrząd wiewiórkokształtne
Rodzina wiewiórkowate
Podrodzina afrowiórki
Plemię świstaki
Rodzaj pręgowiec
(Tamias)

Pręgowiec[2] (Tamias) – rodzaj gryzoni z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae) obejmujący około 25 gatunków. Występują w Ameryce Północnej i w Azji.

Gatunki zaliczane do tego rodzaju mają dość krótkie kończyny. Są one zakończone długimi palcami i pazurkami, które ułatwiają zwierzętom kopanie nor, wspinanie się po drzewach oraz zdobywanie pożywienia. Prowadzą dzienny tryb życia i większość czasu spędzają na poszukiwaniu jedzenia. Żerują przeważnie na ziemi i w niższych partiach lasu. Poruszają się szybko i co pewien czas zastygają w bezruchu, by sprawdzać czy w pobliżu nie ma nieprzyjaciela.

Żywią się przede wszystkim opadłymi na ziemi nasionami i owocami. Czasami także wykradają ptasie jaja i pisklęta. Podobnie do chomików, mają duże worki policzkowe, w których gromadzą pokarm.

Ich wrogami są m.in. łasice, lisy, rysie, jastrzębie i myszołowy.

Do rodzaju Tamias zaliczane są gatunki zgrupowane w trzech podrodzajach[2]:

Przypisy

  1. Tamias, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.