Praça do Marquês de Pombal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lizbona
Praça do Marquês de Pombal
Lisboa, Praça do Marquês de Pombal (7).jpg
Położenie na mapie Lizbony
Mapa lokalizacyjna Lizbony
Praça do Marquês de Pombal
Praça do Marquês de Pombal
Położenie na mapie Portugalii
Mapa lokalizacyjna Portugalii
Praça do Marquês de Pombal
Praça do Marquês de Pombal
Ziemia38°43′31,0″N 9°09′00,0″W/38,725278 -9,150000

Praça do Marquês de Pombal – ważne rondo (plac) w Lizbonie, w Portugalii. Znajduje się między Avenida da Liberdade (Aleja Wolności) i parkiem Edwarda VII w byłej parafii Coração de Jesus, w dzielnicy Santo António.

Plac jest punktem początkowym dla różnych ważnych arterii: Liberdade, Duque de Loulé i Fontes Pereira de Melo, a także ulic Braamcamp i Joaquim António de Aguiar.

Jego nazwa nawiązuje do Sebastião José de Carvalho e Melo, 1. markiza Pombal, 1. hrabiego Oeiras, potężnego premierem, który rządził Portugalią od 1750 do 1777. W środku ronda jest duża kolumna poświęcona niemu, wybudowana w latach 1917-1934, a zaprojektowana przez Adães Bermudesa, António Couto i Francisco Santosa. Brązowy posąg markiza znajduje się na górze, z lwem - symbolem władzy u jego boku. Markiz pokazany jest patrzący w kierunku dzielnicy Baixa, obszaru Lizbony, który został przebudowany pod jego kierunkiem po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w Lizbonie w 1755.

Niebieska i żółta linia (Azul i Amarela) metra w Lizbonie (Metropolitano de Lisboa) posiada tutaj swoją stację Marquês de Pombal, która została otwarta w marcu 1998 roku. Osiemnaście linii autobusowych Carris, obsługuje także plac.