Prażonki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Galeria
Kociołek
Gotowe danie
Pieczonki zagłębiowskie

Prażonki – potrawa pochodząca z regionu współczesnych gmin Zawiercie oraz Myszków[1]. W mieszczącej się tam Porębie co roku organizowany jest „Światowy Festiwal Prażonek[2] Potrawa ta jest nieodłącznym elementem tradycyjnej kuchni lokalnej szczególnie częstej w okresie wiosenno-jesiennym, jednak niemal niespotykana w gastronomii z uwagi na czas wymagany do przygotowania jej na świeżo.

Historycznie podstawą potrawy są rdzenne składniki uprawiane w okolicy oraz produkowane mięsa: ziemniaki (krojone w plastry lub kostkę) duszone w żeliwnym kotle z dodatkami zależnymi od lokalnych tradycji: smalcem, cebulą, kiełbasą, boczkiem, burakami i marchwią.

Początkowo kamienny lub żeliwny kocioł przykrywany był wyciętą darniną ziemistą stroną do góry w celu utrzymania ciśnienia oraz ochrony przed dostaniem wznoszącego się popiołu do potrawy. Obecnie bardziej z uwagi na tradycję pieczonki przykrywane są pojedynczym liściem kapusty, lub papierkiem po smalcu[3], które to następnie dociska się ściśle i szczelnie żeliwną pokrywką, często dodatkowo dokręcaną na dwie śruby, aby utrzymać wysokie ciśnienie.

Przed pieczeniem doprawiane są obficie solą i pieprzem, a po przyrządzeniu podawane z kefirem lub maślanką oraz mizerią, bądź inną surówką ze świeżych warzyw w danej porze roku.

Klasycznie przygotowywane na ognisku w żeliwnym kociołku (z dokręcaną pokrywką). Współcześnie istnieją też garnki żeliwne z wykończeniem ceramicznym bądź emaliowanym w środku oraz rzadziej spotykane wykonane z aluminium.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Porębskie prażonki. 02.07.2018. [dostęp 2023-06-19]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (pol.).
  2. FESTIWAL PRAŻONEK JUŻ 10 WRZEŚNIA❗️ [online], MOK Poręba - Miejski Ośrodek Kultury w Porębie [dostęp 2023-09-08] (pol.).
  3. PJ - ekspert kuchni Zawierskiej.