Pracownicza Demokracja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pracownicza Demokracja
Lider Andrzej Żebrowski
Data założenia 1990
Deklarowana
ideologia polityczna
socjalizm, marksizm, trockizm, internacjonalizm
Deklarowane
poglądy gospodarcze
gospodarka planowa

Pracownicza Demokracja (PD) – polska organizacja polityczna o charakterze marksistowskim, związana z Międzynarodową Tendencją Socjalistyczną (nieortodoksyjni trockiści). Wydaje pismo (miesięcznik) o tej samej nazwie. Powstała pod koniec 1990, pierwotnie jako Solidarność Socjalistyczna, którą to nazwę nosiła do połowy lat 90.

Opowiada się za obaleniem kapitalizmu w wyniku antykapitalistycznej rewolucji socjalistycznej i zastąpieniem go demokracją pracowniczą, czyli socjalizmem oddolnym. W programie zapisano, iż demokracja powinna opierać się na komitetach delegatów i radach pracowniczych w zakładach pracy. Zwolennicy PD są przeciwko rasizmowi, faszyzmowi, antysemityzmowi[1][2]. Jest jednym z ugrupowań tworzących od samego początku ruch antywojenny w III RP - występują między innymi przeciwko interwencji USA w Afganistanie i Iraku.

Kandydatem w wyborach prezydenckich w 2005 roku popieranym przez PD miała być prof. Maria Szyszkowska, jednakże jej sztab wyborczy nie zebrał wystarczającej liczby podpisów, które umożliwiłyby jej kandydaturę. Dlatego też dnia 11 września 2005 PD poparła w wyborach parlamentarnych listę Polskiej Partii Pracy, a w prezydenckich kandydaturę Daniela Podrzyckiego. Po tragicznej śmierci Podrzyckiego PD nawoływała do bojkotu obu rund wyborów prezydenckich. W wyborach 2007 opowiedziała się za poparciem dla Polskiej Partii Pracy. W wyborach prezydenckich 2010 r. opowiedziała się za poparciem Bogusława Ziętka. W wyborach parlamentarnych w 2011 ugrupowanie nie poparło żadnej listy wyborczej. Poparcie dla PPP zostało wycofane ze względu na start z list tej partii osób związanych ze środowiskiem nacjonalistycznym[3]. Ma sekcje w większych miastach Polski, m.in. w Warszawie, Gdańsku i Szczecinie.

Organizuje różne debaty, wydarzenia kulturalne, projekcje filmów[4]. Uczestniczy w antyfaszystowskiej koalicji 11 listopada, której celem jest blokowanie marszu środowisk skrajnej prawicy odbywającego się co roku w Warszawie[5][6]. Co roku odbywa się także "Weekend Antykapitalizmu" współorganizowany przez PD. Podczas Weekendu Antykapitalizmu 2012 gośćmi byli między innymi - ekonomista Tadeusz Kowalik, Roman Kurkiewicz, Piotr Ikonowicz, oraz goście zza granicy - jeden ze współorganizatorów ruchu Oburzonych Albert Garcia i Syryjczycy mieszkający w Polsce[7][8]. Organizacja wydaje darmowy miesięcznik, pod tą samą nazwą[9].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]