Pradawni (Gwiezdne wrota)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pradawni
Planeta macierzysta  ?
W przymierzu z Asgard
Nox
Furling
Tau’ri
Dawni sprzymierzeńcy Ori
W stanie wojny z Goa’uld
Ori
Widma
Pierwsze pojawienie Maternal Instinct (pierwsze pojawienie się)
The Fifth Race (pierwsze wzmianki)

Pradawni (Starożytni) znani także jako Alteranie oraz Lanteanie to fikcyjna rasa ze świata Gwiezdnych wrót, która między innymi zbudowała sieć tytułowych Gwiezdnych wrót oraz Atlantydę. Część Pradawnych wyginęła, a część przeniosła się na wyższy poziom egzystencji (ascendowała), czyli opuściła życie cielesne i występuje w formie energii. Ascendowani Pradawni przyjęli zasadę niewtrącania się w działalność istot żyjących w niższej formie egzystencji. Część z nich postanowiła się oddzielić nazywając siebie Ori.

Historia[edytuj]

Alterianie i Ori[edytuj]

Miliony lat temu pierwsza ewolucja ludzkości żyła w odległej galaktyce starając się ascendować. W tym czasie Ori i Alterianie stanowili jedność i żyli razem. Jednakże zaczęły wyłaniać się filozoficzne i poglądowe różnice. Ori coraz bardziej zagłębiali się w religie, a Alterianie przyjęli bardziej naukowy pogląd na świat. W końcu różnice poglądowe doprowadziły do rozłamu na takim stopniu, że Ori zaczęli dążyć do unicestwienia swoich dawnych rodaków. Starając się uniknąć wojny Alterianie zdecydowali się opuścić swoją galaktykę i rozpoczęli poszukiwania nowego domu[1].

Po długim czasie (według Daniela Jacksona kilka tysięcy lat) Alterianie dotarli do Drogi Mlecznej, gdzie założyli pokaźne imperium. Zbudowali sieć Gwiezdnych wrót (w języku Alteriańskim „Astria Porta”), rozmieszczając je na wielu planetach. Jedną z zasiedlonych przez nich planet była Ziemia, którą nazwali Tau’ri. Nie jest znany dokładny status Ziemi w imperium Alteriańskim. Jednakże Gwiezdne wrota odnalezione przez SG-1 na Antarktydzie okazały się być najstarszymi, jakie kiedykolwiek znaleziono. Stąd przypuszczenia, iż Ziemia była jednym z ważniejszych światów. Była także jedną z lokalizacji starożytnego miasta-statku Atlantydy, zanim zostało przeniesione do galaktyki Pegaza. Innymi ważnymi dla nich planetami były Proclarush Taonas, Dakara oraz Valos Cor.

Ostatecznie Alterianie zostali dotknięci straszliwą plagą, która przewijając się przez całą galaktykę zgładziła prawie wszystkie cywilizacje. Przed przesiedleniem do galaktyki Pegaza zdecydowali się użyć superbroni z Dakary, aby odtworzyć życie w Drodze Mlecznej.

Galaktyka Pegaza[edytuj]

Kilka milionów lat temu kilku Pradawnych opuściło Ziemię w statku-mieście Atlantydzie, które w tym czasie znajdowało się na Antarktydzie. Dokładny powód ich decyzji nie jest znany, lecz według Daniela Jacksona zrobili to, by uciec przed plagą, która niszczyła ich cywilizację.

Po przybyciu do Galaktyki Pegaza Alterianie osiedlili się na planecie 'Lantea', nazywając samych siebie 'Lanteanami'. Jako że zastali galaktykę praktycznie całkowicie pozbawioną życia, postanowili rozsiać po niej ludzi oraz Gwiezdne wrota. Jednakże na jednej z planet znaleźli pijawko-podobny organizm, który nazwali 'Iratus bug'. Można przypuszczać, że to właśnie ten organizm zaatakował majora Johna Shepparda w odcinku Thirty Eight Minutes (1x04). Posiadał niezwykłe możliwości samoleczenia. Poprzez żywienie się ludźmi organizm ten absorbował ich informacje genetyczne i ewoluował w wampiro-podobnych Wraith.

Wraith w krótkim czasie wyewoluowali do poziomu zaawansowanej technicznie i silnej cywilizacji. Przez cały czas ewolucji unikali kontaktu z Alterianami. Gdy Lanteanie odkryli wysoki poziom ewolucji Wraith, nie docenili ich dzikości, wojowniczości oraz ogromnej populacji. Pradawni wysłali delegację chronioną przez ich najbardziej potężne statki, aby negocjować z Wraith. Statki wpadły w zasadzkę i zostały zniszczone. Alteranie wypowiedzieli wojnę Wraith, ale mimo znacznej technologicznej przewagi zostali przytłoczeni dużą przewagą liczebną wroga. Poprzez wojnę Wraith przejęli niemal każdą planetę w galaktyce Pegaza, pozostawiając tylko Lantee, na której znajdowała się Atlantyda.

Lanteanie byli w stanie przetrzymać atak wroga dzięki potężnej broni i możliwości zanurzenia miasta w wodach oceanu. Jednakże nieważne, ile walk wygrali, i tak nie byli zdolni do wygrania wojny. Zaczęli sięgać po coraz drastyczniejsze środki, takie jak Projekt Arcturus, czyli próbę stworzenia niewyczerpalnego źródła energii, która przyczyniła się do zagłady ludzi z planety Doranda. Stworzyli także rasę nanobotów nazwanych Asuran. Zaprogramowali ich do zniszczenia Wraith. Jednakże Asuranie przyjęli ludzkie formy i wymyślili strategię, która dla Pradawnych okazała się nieetyczna. Chcąc naprawić błąd, Alterianie unicestwili swoje dzieło. Jednakże kilku z nich przetrwało i doprowadziło do drugiej ewolucji, tworząc miliony Asuran. Lanteanie stworzyli także urządzenie, które powodowało potężny wybuch wewnątrz ciała ofiary. Projekt został porzucony, ponieważ wybuch miał zbyt duże pole rażenia.

Ostatecznie Pradawni zrozumieli, iż przegrają wojnę i zdecydowali się powrócić na Ziemię. Część z nich powróciła przez wrota, a część statkiem. Ci, którzy pozostali, postanowili oddać się medytacji i spędzić resztę życia, próbując dokonać ascendencji.

Przypisy

  1. Gwiezdne wrota 10 odcinek dziewiątego sezonu – „The Fourth Horseman