Praga TOT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Praga TOT
Ilustracja
Praski trolejbus Praga TOT w trakcie rekonstrukcji
Dane ogólne
Producent Praga
Lata produkcji 1936– ?
Miejsce produkcji Czechosłowacja Praga
Dane techniczne
Typy nadwozia Wysokopodłogowy trolejbus klasy MIDI
Liczba drzwi 2
Moc silników 2 × 46 kW
Długość 10 200 mm
Szerokość 2450 mm
Wysokość 3300 mm
Masa własna 10 700 kg
Prędkość maksymalna 50 km/h
Wnętrze
Liczba miejsc ogółem 80
Liczba miejsc siedzących 33
Portal Portal Komunikacja miejska
Wystawa poświęcona trolejbusowi Praga TOT

Praga TOT – typ czechosłowackiego trolejbusu, który razem z pojazdami Škoda 1Tr oraz Tatra 86 zapoczątkował funkcjonowanie sieci trolejbusowej w Pradze w 1936 r.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak prototypy trolejbusów 1Tr i 86, tak i trolejbus TOT powstał dla pierwszego „nowoczesnego” systemu trolejbusowego na terenie Czechosłowacji (tzw. historyczne systemy przestały funkcjonować w czasie I wojny światowej). Praską sieć trolejbusową otwarto w 1936 r. Dostarczono trzy trolejbusy od trzech zakładów – Škody, Tatry i Pragi. Powodem zamówienia tylko jednego egzemplarza każdego z trzech modeli była chęć przetestowania prototypów przed decyzją o wyborze producenta kolejnych pojazdów.

Trolejbus TOT to pojazd trójosiowy; pierwsza oś jest toczna, a dwie ostatnie są napędowe. Część mechaniczna wywodzi się z autobusu Praga TOV; konstrukcję podwozia zmodyfikowano poprzez montaż silnika trakcyjnego i wyposażenia elektrycznego. Wyposażenie elektryczne dostarczyła firma ČKD. Celem przetestowania trolejbusu na terenie zakładów ČKD (nazywanych potocznie „Kolbenką”) zbudowano krótki odcinek trakcji trolejbusowej, niepołączony z miejską siecią. Nadwozie trolejbusu TOT wykonano z metalu (prototyp posiadał nadwozie o konstrukcji drewnianej obłożonej blaszanym poszyciem). Z lewej strony pojazdu (trolejbusy były przeznaczone do ruchu lewostronnego) zamontowano dwoje dwuskrzydłowych drzwi składanych (prototyp posiadał drzwi czteroskrzydłowe). Siedzenia we wnętrzu umieszczono bokiem do kierunku jazdy.

Prototyp[edytuj | edytuj kod]

Prototyp trolejbusu TOT powstał w roku 1936. W Pradze otrzymał numer 303 i był jednym z trzech pierwszych praskich trolejbusów (pozostałe dwa to 1Tr i 86), które rozpoczęły przewóz pasażerów na ulicach Pragi. W 1952 r. trolejbus wydzierżawiło miasto Děčín; po kilku dniach kursowania w tym mieście pojazd uległ awarii. Ze stanu praskich trolejbusów prototyp skreślono w 1959 r. (jako ostatni z całej trójki prototypów) i sprzedano do Střednic. W latach 90. XX wieku odnaleziono wrak prototypu w Buštěhradzie, skąd w 1995 r. został on przewieziony do Muzeum Miejskiego Transportu Publicznego w Pradze. Trolejbus nie jest jednak częścią ekspozycji, gdyż przechodzi prace rekonstrukcyjne.

Dostawy[edytuj | edytuj kod]

W latach 1936–1939 wyprodukowano łącznie 12 trolejbusów.

Państwo Miasto Lata dostaw Liczba Numery taborowe
 Czechosłowacja Praga 1936–1939 12 303–314
Łączna liczba: 12

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pavel Fojtík, František Prošek: Encyklopedie pražské MHD; Díl 1. - Historie a současnost; Svazek Trolejbusy. Dopravní podnik hlavního města Prahy, 2014.
  • Martin Harák: České trolejbusy: historie a současnost, typy, technika, provoz. Grada Publishing a.s., 2015, s. 160. ISBN 80-247-5948-9.