Pralka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jedna z pierwszych pralek z napędem elektrycznym
Pralka automatyczna współczesna

Pralkaurządzenie mechaniczne służące do prania odzieży.

Pierwszą pralkę zbudował Amerykanin James King w 1851 roku. Jej działanie opierało się na wykorzystaniu pary, a zasada działania tej pralki znacznie odbiegała od naśladowania ręcznych czynności. Pralki napędzane elektrycznie zaczęto konstruować w 1899 roku. Jedną z pierwszych była pralka z bębnem z emaliowanego drewna, która została zbudowana w 1907 roku przez Alvę Fishera. Przez kilka następnych lat ta pralka była udoskonalana poprzez poziome lub pionowe ustawienie bębna, zmianę szybkości obrotów, itp. W Polsce przez wiele lat popularna była pralka Frania. Z czasem pralki półautomatyczne zostały wyparte przez automatyczne. Pralka z 1934 roku sama utrzymywała stałą temperaturę wody, dozowała proszek i płukała. W 1937 roku w USA zbudowano pierwszą programowaną pralkę automatyczną – wykonującą takie czynności jak: pranie, płukanie, odwirowanie oraz czasowe zaprogramowanie czynności, ustawienia temperatury wody czy szybkości obrotów.

Pierwszą produkowaną w Polsce pralką automatyczną była skonstruowana w latach siedemdziesiątych przez Zakłady Zmechanizowanego Sprzętu Domowego "Polar" we Wrocławiu pralka: Polar PS 663 Bio "Superautomat".

Obecne pralki automatyczne zużywają znacznie mniej wody i energii elektrycznej niż modele z XX wieku, zachowując przy tym jakość prania. Przepisy zobowiązują producentów do dołączania etykiet energetycznych informujących o zużyciu energii przez dany wyrób.

Typy współczesnych pralek[edytuj | edytuj kod]

Ładowane od przodu[edytuj | edytuj kod]

Pralka z otworem wrzutowym umieszczonym z przodu

Pralki ładowane z przodu są najpopularniejszym typem pralek prawie na całym świecie. Otwór wrzutowy znajduje się z przodu urządzenia. Bęben pralki obraca się dookoła osi ustawionej równolegle do płaszczyzny podłogi, przez co zawartość bębna porusza się w górę i w dół. Większość pralek przeznaczonych do publicznego użytku (np. w pralniach) jest tego typu. Pralki ładowane od przodu zużywają mniej wody i detergentu niż tradycyjne pralki ładowane od góry, oraz suszą ubrania wydajniej, ze względu na budowę bębna[1]. Pralki tego typu mogą osiągać do 2000 RPM w trakcie suszenia ubrań, chociaż większość urządzeń domowego użytku wykonuje około 1000 RPM.

Ładowane od góry[edytuj | edytuj kod]

Pralki ładowane od góry

Typowe pralki ładowane od góry są popularne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Nowej Zelandii, Australii i w Ameryce Łacińskiej. Ubrania są wrzucane do bębna od góry, a bęben obraca się wokół osi umieszczonej prostopadle do płaszczyzny podłogi. Przez to pralki te zużywają około 2 razy więcej wody i detergentów, a ubrania są bardziej mieszane niż wirowane. Ze względu na budowę bębna, pralki tego typu mogą wirować z prędkością około 650 RPM. Pranie w pralce tego typu trwa krócej niż w pralce ładowanej od przodu, z powodu prostoty urządzenia. Prostota budowy sprawia również, że wycieki z tego typu pralki są mniej prawdopodobne. Pranie dużych rzeczy, takich jak poduszki może być kłopotliwe w takiej pralce, gdyż unoszą się one na wodzie. Maszyny tego typu są zazwyczaj tańsze, lecz koszty użytkowania sprawiają że pralki ładowane od przodu są lepszym ekonomicznie wyborem.

Hybrydowe[edytuj | edytuj kod]

Pralka o budowie hybrydowej

Na rynku dostępne są również pralki o budowie hybrydowej. Mają one bęben ładowany od góry, lecz obracający się wokół osi równoległej do płaszczyzny podłogi. Pralki takie łączą zalety pralki ładowanej od góry (mała ilość zajmowanego miejsca) oraz efektywność prania pralek ładowanych z przodu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Porównanie typów pralek. [dostęp 2013-07-21].