Prapłetwiec abisyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prapłetwiec abisyński
Protopterus aethiopicus
Heckel, 1851
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada mięśniopłetwe
Podgromada dwudyszne
Rząd rogozębokształtne
Rodzina prapłetwcowate
Rodzaj Protopterus
Gatunek prapłetwiec abisyński
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Prapłetwiec abisyński[2], prapłetwiec wielki[3] (Protopterus aethiopicus) – gatunek ryby mięśniopłetwej z rodziny prapłetwcowatych (Protopteridae). Hodowane w akwariach publicznych. Ryba ta posiada największy ze wszystkich dotąd zbadanych genomów kręgowców, posiadający 1,3×1011 par zasad[4].

Cechy charakterystyczne[edytuj | edytuj kod]

Charakteryzuje się wydłużonym ciałem pokrytym łuską cykloidalną. Płetwy wiotkie, nie mają promieni. Maksymalna długość ciała dochodzi do 2 m, przeciętna około 1,3 m. Maksymalna masa ciała wynosi 17 kg[5]. Żyje w wysychających w porze suchej strumieniach i bagnach środkowej Afryki. Ma płuco podzielone na dwie części oraz skrzela. Kiedy zanurzony jest w wodzie oddycha przez skrzela. W niesprzyjających warunkach atmosferycznych (susza) zakopuje się w błocie i przechodzi w stan estywacji. W czasie suszy zamyka się w kokonie, który wytwarza z własnego śluzu i w którym zostawia kilka otworów potrzebnych do wymiany powietrza i oddycha płucami. Z nadejściem pory deszczowej funkcje życiowe ryby wracają do normy.

Podgatunki[edytuj | edytuj kod]

Wyróżniono następujące podgatunki:

  • Protopterus aethiopicus aethiopicus
  • Protopterus aethiopicus congicus
  • Protopterus aethiopicus mesmaekersi

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Protopterus aethiopicus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. Stanislav Frank: Wielki atlas ryb. Przekład: Henryk Szelęgiewicz. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1974, s. 39.
  3. Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese: Polskie nazewnictwo popularne krągłouste i ryby - Cyclostomata et Pisces. Koszalin: Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie, 1991, s. 30.
  4. Animal Genome Size Database:: Statistics
  5. Protopterus aethiopicus aethiopicus. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 22 grudnia 2012]