Pratt & Whitney Canada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pratt & Whitney Canada (też PWC lub P&WC) – kanadyjska firma produkująca silniki turbośmigłowe i turbowentylatorowe do samolotów cywilnych i wojskowych. Obecnie jest oddziałem Pratt & Whitney, pomimo tego prowadzi działalność badawczą, marketingową i produkcyjną niezależnie od Pratt & Whitney. Od czasu stworzenia w latach 60. XX wieku sławnego silnika turbośmigłowego PT6, Pratt & Whitney Canada zdominował tą wąską niszę lotniczych silników turbinowych o mocy 600–1200 koni mechanicznych. W 2013 roku firma zatrudniała ponad 9200 pracowników na całym świecie, w tym 6200 w Kanadzie i 1400 w Polsce.[1]. W 2017 roku zakłady firmy zatrudniają ponad 5000 pracowników w Polsce[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma Canadia Pratt & Whitney Aircraft Company, Ltd. została założona w listopadzie 1928 jako centrum serwisowe silników lotniczych Pratt & Whitney. W czasie drugiej wojny światowej zajmowała się montażem silników z Pratt & Whitney z rodziny Wasp produkowanych w USA. W roku 1952 całość produkcji silników tłokowych z rodziny Wasp przeniesiono do Pratt & Whitney Canada. Pod koniec lat 50. zespół 12 inżynierów rozpoczął prace nad pierwszym kanadyjskim małym silnikiem turbinowym, modelem PT6. Pierwszy egzemplarz produkcyjny został dostarczony w roku 1963.

W Polsce firma jest właścicielem zakładów Pratt & Whitney Rzeszów, Pratt & Whitney Kalisz i Pratt & Whitney Tubes w Niepołomicach.

Modele silników[edytuj | edytuj kod]

Silnik PT6A-67D zabudowany w samolocie Beechcraft 1900.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Pratt & Whitney

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. P&WC:Fast Facts (ang.)
  2. Maciej Szopa, Zaczęło się w Kaliszu (wywiad z Wojciechem Wasikiem), "Lotnictwo Aviation International" nr 7/2017, s. 36-37