Prawa Jima Crowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Prawa Jim Crow)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Napis "Poczekalnia dla kolorowych" na stacji autobusowej w Durham. Zdjęcie z 1940 roku

Prawa Jima Crowa (ang. Jim Crow laws) – regulacje wprowadzane na stopniu lokalnym (hrabstwcounties) lub stanowym, głównie w południowych stanach USA po wojnie secesyjnej[1], jak również w stanach nie należących do Konfederacji[2]. Miały za zadanie ograniczenie praw byłych murzyńskich niewolników oraz pogłębianie separacji między białą a czarną ludnością w tych stanach. Nazwa pochodzi od tytułu piosenki i tańca „Jump Jim Crow” (pastisz Afroamerykanów wykonywany przez ówczesnego białego showmana Thomasa D. Rice’a)[3].

Segregacja rasowa została zniesiona dzięki wysiłkom takich aktywistów na rzecz praw człowieka jak Martin Luther King, Rosa Parks czy Ernst Borinski pracujących od zakończenia wojny aż do chwili przyjęcia Voting Rights Act (ustawa o prawie do głosowania) i Civil Rights Act (ustawa o prawach obywatelskich) w 1964 r., podpisanych przez prezydenta Lyndona Johnsona 3 lipca tegoż roku.

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

Arkansas 
Małżeństwo lub konkubinat pomiędzy osobami różnych ras są zabronione.
Floryda 
Szkoły dla białych dzieci i dla czarnych dzieci powinny być prowadzone oddzielnie.
Missisipi 
Głoszenie idei równouprawnienia dla Murzynów, przez drukowanie, publikowanie, lub wprowadzanie w obieg, jest zabronione i grozi grzywną do 500 dolarów lub pozbawieniem wolności do 6 miesięcy.
Północna Karolina 
Zakazuje się wymiany podręczników pomiędzy przedstawicielami różnych ras.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Thomas Holt: Black over White: Negro Political Leadership in South Carolina during Reconstruction. Urbana: University of Illinois Press, 1979. (ang.)
  2. Jim Crow Laws (ang.). nps.gov. [dostęp 2015-04-15].
  3. Ewa Kaleta. Nie tylko Rosa Parks. „Dziennik Opinii”, 2013-03-08. Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego.