Prawa człowieka w Tadżykistanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tadżykistan
Godło Tadżykistanu
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Tadżykistanu

Prawa człowieka w Tadżykistanie są obecnie na terenie republiki notorycznie łamane. Opozycja polityczna, wolność religijna oraz wolność prasy pozostaje mocno ograniczona.

Po wyborach parlamentarnych w 2005 roku nasilił się proces zamykania wielu niezależnych gazet oraz napadów na dziennikarzy współpracującymi z tymi gazetami. W 2003 roku zamknięto jedyną stronę internetową jedynej opozycyjnej partii politycznej. Konstytucyjne gwarancje sprawiedliwego procesu nie do końca są przestrzegane. Często stosuje się tortury w stosunku do jednostek oskarżanych o przestępstwa[1]. W Tadżykistanie dochodzi do częstych gwałtów na kobietach. Często spotykany jest również handel ludźmi[2].

Wolność religijna[edytuj]

Niektóre działalności grup religijnych są ograniczane poprzez konieczność rejestracji związku wyznaniowego w Państwowym Komitecie do Spraw Religijnych. Władze państwowe chcą doprowadzić do zeświecczenia państwa.

Islam[edytuj]

Od 2005 roku władze państwowe znacznie ograniczyły pielgrzymki muzułmanów do miejsc świętych. Na początku października 2007 roku w Duszanbe zburzono trzy czynne meczety, a kilkanaście innych zamknięto[3].

Jak twierdzą władze z Wydziału Spraw Religijnych meczety nie zostały zarejestrowane w ministerstwie sprawiedliwości i psuły architekturę miasta. Jeden z meczetów zbudowano w 1992 roku, jeszcze przed wybuchem wojny domowej w Tadżykistanie, ze składek wiernych i bez przerwy był wykorzystywany przez wiernych. Przeprowadzana jest również stopniowa weryfikacja mułłów.

Świadkowie Jehowy[edytuj]

Przez wiele lat działalność Świadków Jehowy była w kraju znacznie ograniczona. 11 października 2007 roku została ona całkowicie zakazana[4]. Jak wyjaśnił minister kultury Mirzoshohruh Asrorow ich praktyka chodzenia od domu do domu, odmowa pełnienia służby wojskowej i wyrażana przez Świadków Jehowy nietolerancja wobec innych religii jest sprzeczna z prawem[4][5]. Deportowano dwóch misjonarzy Biblijnej Szkoły Strażnicy – Gilead. Świadkowie Jehowy w tym kraju odnotowali w swych szeregach 14% wzrostu w roku 2007 i wnieśli dwie kolejne apelacje, które zostały odrzucone[6][7] .

Żydzi[edytuj]

Od wielu lat w Tadżykistanie dochodzi do częstych dyskryminacji ludności żydowskiej. Na początku lutego 2006 roku na polecenie władz państwowych zburzyły jedyną czynną w Tadżykistanie synagogę oraz kilka innych budynków służących miejscowym Żydom[4].

Po skandalu i wielu kontrowersjach na arenie międzynarodowej w zamian za zburzoną synagogę 20 marca 2006 roku władze miasta ofiarowały gminie żydowskiej nowy teren przy ulicy Nazyina Khikmeta 26 pod budowę nowego miejsca modlitwy, jednak na własny koszt. Gmina żydowska jednak nie jest w stanie wybudować nowej synagogi, ze względu na brak środków finansowych.

Obecnie synagoga w Duszanbe mieści się w budynku ofiarowanym przez Hasana Assadullozodę – szefa Orienbanku i szwagra przezydenta Emomali Rahmona[8].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]