Prawalenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prawalenie
Archaeoceti
Flower, 1883
Basilosaurus cetoides
Basilosaurus cetoides
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd walenie
Podrząd prawalenie

Prawalenie (†Archaeoceti) – parafiletyczna grupa wymarłych waleni, która dała początek dzisiejszym przedstawicielom tego rzędu.

Ostatnie badania wskazują, że pierwsze walenie mogły rozwinąć się z Acreodi, które były przodkami Mezonychów, a więc Mesonychidae, rodziny pokrewne i walenie miały wspólnych przodków.

Czaszka i zęby wczesnych waleni są bardzo podobne do pewnych Acreodi. Prawdopodobnie kopytne z podrzędu Acreodi dały też początek hipopotamom, które są najbliższymi krewnymi waleni.

Przodkowie prawaleni prawdopodobnie wyodrębnili się od parzystokopytnych pod koniec okresu kredowego albo we wczesnym paleocenie. Większość z nich miała tylne kończyny w przeciwieństwie do dzisiejszych waleni. Jest bardzo prawdopodobne, że przodkowie prawaleni były zwierzętami w pełni lądowymi i dopiero w eocenie zaczęły stopniowo przystosowywać się do wodnego trybu życia. W późnym eocenie, Basilosauridae dały początek współczesnym waleniom. Kości prawaleni są znane z rzecznych osadów eocenu. Wymarły w miocenie.