Prawalenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prawalenie
Archaeoceti
Flower, 1883
Basilosaurus cetoides
Basilosaurus cetoides
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd walenie
Podrząd prawalenie

Prawalenie (†Archaeoceti) – parafiletyczna grupa wymarłych waleni, która dała początek dzisiejszym przedstawicielom tego rzędu.

Ostatnie badania wskazują, że pierwsze walenie mogły rozwinąć się z Acreodi, które były przodkami Mezonychów, a więc Mesonychidae, rodziny pokrewne i walenie miały wspólnych przodków.

Czaszka i zęby wczesnych waleni są bardzo podobne do pewnych Acreodi. Prawdopodobnie kopytne z podrzędu Acreodi dały też początek hipopotamom, które są najbliższymi krewnymi waleni.

Przodkowie prawaleni prawdopodobnie wyodrębnili się od parzystokopytnych pod koniec okresu kredowego albo we wczesnym paleocenie. Większość z nich miała tylne kończyny w przeciwieństwie do dzisiejszych waleni. Jest bardzo prawdopodobne, że przodkowie prawaleni były zwierzętami w pełni lądowymi i dopiero w eocenie zaczęły stopniowo przystosowywać się do wodnego trybu życia. W późnym eocenie, Basilosauridae dały początek współczesnym waleniom. Kości prawaleni są znane z rzecznych osadów eocenu. Wymarły w miocenie.