Prawdziwe kłamstwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prawdziwe kłamstwa
True Lies
Gatunek

komedia sensacyjna

Data premiery

15 lipca 1994
28 października 1994 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Czas trwania

144 min[1]

Reżyseria

James Cameron

Scenariusz

James Cameron

Główne role

Arnold Schwarzenegger

Muzyka

Brad Fiedel

Zdjęcia

Russell Carpenter

Produkcja

James Cameron, Stephanie Austin

Wytwórnia

20th Century Fox
Lightstorm Entertainment

Budżet

115 000 000 $[1]

Nagrody
1 nominacja do Oscara
1 Złoty Glob
3 Saturny (z 7 nominacji)
2 nominacje do MTV Movie Awards
1 nominacja do BAFTA

Prawdziwe kłamstwa (ang. True Lies) – film z 1994 w reżyserii Jamesa Camerona. W rolach głównych wystąpili: Arnold Schwarzenegger jako Harry Tasker i Jamie Lee Curtis jako Helen Tasker. Film jest amerykańską wersją francuskiego filmu sensacyjnego La Totale! z 1991 roku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Harry Tasker to supertajny agent komórki kontrwywiadu USA. O jego prawdziwej profesji nie wie nikt, nawet jego żona – Helen, ani córka – Dana. Wszyscy, oprócz jego przyjaciół z agencji – lekko nierozgarniętego Faisila i ustawicznie zdradzanego przez kolejne żony Gibsona, myślą, że jest on zwykłym sprzedawcą komputerów. Jego żona jest już znudzona monotonnym małżeństwem i marzy o ekscytującej przygodzie.

Film rozpoczyna się od misji w Alpach, gdzie Harry (wzorem Bonda) nawiązuje kontakt z kolekcjonerką antyków Juno Skinner. Nie wie że pracuje ona dla arabskich terrorystów. Po krótkim flircie z nią dochodzi do efektownej akcji. Harry podpala część szwajcarskiego budynku, niszcząc niecne zamiary rosyjskich terrorystów. Po chwili ma miejsce efektowny pościg Rosjan za Harrym. Amerykańskiemu agentowi udaje się w ostatniej chwili wskoczyć do furgonetki prowadzonej przez Faisila i Gibsona i wraz z nimi wrócić jeszcze tej nocy do USA, do żony i córki.

Nad ranem odwiedza go Gibson który pokazuje mu swój patent – okulary widzące to, co właśnie dany osobnik chce zobaczyć (Harry widzi jak Dana okrada go z pieniędzy po czym ucieka z kolegą). Następnie obaj idą do agencji w której pracują. Tam wraz z Faisilem dowiadują się, że Juno Skinner jest zamieszana w jakieś niecne machlojki. Harry jeszcze tego dnia odwiedza ją w jej prywatnym muzeum. Gdy odchodzi Juno kłóci się z tajemniczym Arabem. Okazuje się, że jest to Salim Abu Aziz – dowódca pakistańskich[potrzebny przypis] terrorystów. Tego wieczoru Harry, Faisil i Gibson śledzą Abu Aziza i dwóch jego ludzi po przedmieściach. Jak zwykle do akcji wkracza Tasker a jego dwaj koledzy czekają w pogotowiu. Gdy Harry wchodzi do toalety, atakują go obaj ludzie Abu Aziza. Podczas długiej i krwawej walki jeden z Arabów niechcący zabija swego kolegę. Po chwili do toalety wpada Abu Aziz który przypadkiem zabija drugiego ze swoich ludzi, po czym zaczyna uciekać przed Harrym. Terrorysta kradnie komuś motocykl, a Harry zabiera spotkanemu policjantowi konia. Po efektownym pościgu Harry na koniu za Abu Azizem na motocyklu, docierają do wystawnego budynku. Wsiadają do wind – obaj na swoich środkach transportu – i docierają na dach. Tuż pod budynkiem jest basen, do którego z dachu na motorze wskakuje Abu Aziz. To samo na koniu próbuje zrobić agent, ale nie udaje mu się. Obaj – koń i agent ledwo uchodzą z życiem, a terrorysta umyka. Następnego dnia Tasker wraz z Faisilem i Gibsonem dowiaduje się, że Abu Aziz jest odpowiedzialny za wiele zamachów w USA.

Następnego dnia Harry wpada do biura żony, aby zaprosić ją na kolację. Gdy ta go nie widzi, Harry słyszy, że Helen umawia się z tajemniczym Simonem. Jest zdruzgotany. Gibson próbuje go pocieszyć, ale Harry postanawia się zemścić. Wraz z kolegą podsłuchują rozmowę Helen i Simona. Ten podaje się za superszpiega i przypisuje sobie wszystkie zasługi Harry'ego. Następnego dnia Harry odwiedza Simona. Okazuje się, że jest on zwykłym sprzedawcą samochodów, a do tego strasznym zarozumialcem. Tej nocy Helen odwiedza Simona w przyczepie na odludziu. Ten mówi jej że wyrusza na misję do Rosji i prosi ją żeby została jego żoną, ponieważ wymaga tego bezpieczeństwo narodowe. Zaczyna dobierać się do niej i w tej właśnie chwili do przyczepy wdzierają się zamaskowani Harry i jego koledzy. Porywają Simona i Helen wciągając ich do furgonetki. Jeszcze tej nocy Harry i Gibson przesłuchują Helen, która ich nie widzi. Ta zwierza im się, że jest znudzona swoim monotonnym życiem i chce przeżyć coś ekscytującego. Harry i Gibson mówią jej żeby przyszła jeszcze tej nocy do pewnego budynku i odwiedziła tajemniczego bogacza (którym ma być Harry), grożąc jej że w przeciwnym razie zabiją jej rodzinę. Następnie chcą ukarać Simona, ale widząc że jest on zwykłym mięczakowatym tchórzem, który sika w majtki ze strachu, zostawiają go w spokoju.

Helen ubiera się seksownie i odwiedza w owym budynku Harry'ego (nie widzi jego twarzy). Po odtańczeniu tańca erotycznego przez panią Tasker, Harry ujawnia się żonie. Właśnie wtedy pojawiają się arabscy terroryści pod wodzą Salima Abu Aziza i Juno Skinner. Wciągają Taskerów do samolotu usypiając ich. W międzyczasie Juno próbuje przekonać Helen że miała romans z Harrym. Docierają do bezludnej wyspy na Karaibach (Florida Keys), gdzie Abu Aziz wyjawia Harry'emu swój szaleńczy plan: mianowicie zamierza on co tydzień spuścić bombę na jedno z amerykańskich miast, jeśli Amerykanie będą tolerować zło jakie rząd pakistański wyrządza swoim obywatelom. Pokazuje on im swoją bombę jądrową. Harry mówi Helen że jest szpiegiem, a ta jest na niego wściekła. Terroryści zostawiają Taskerów pod „opieką” strażników i zaczynają się modlić. Harry zabija strażników i po chwili podpala obóz terrorystów. Nie wszyscy giną. Harry wskakuje do wody i dzięki temu przeżywa. Helen zostaje ujęta przez Arabów. Następuje ranek. Harry zostaje wyłowiony z wody przez helikoptery z Faisilem i Gibsonem. Terroryści jadą samochodami przez most. Juno w jednym samochodzie z Helen. Dochodzi do bójki między obiema kobietami. Harry niechcący robi dziurę w moście. Do wody wpada kilka samochodów terrorystów, w tym ten z Juno. Helen w ostatniej chwili zostaje uratowana przez lecącego helikopterem Harry'ego. Tymczasem w USA Abu Aziz detonuje bombę na małej wyspie (jej mieszkańcy zostają ewakuowani), porywa córkę Taskerów i zaczyna grozić, że zniszczy Amerykę, jeśli jej władze nie przystaną na ich warunki. Znajdująca się w niewoli Dana kradnie klucz, niezbędny do odpalenia bomby. Abu Aziz zaczyna ją ścigać. Docierają na ramię dźwigu położone bardzo wysoko nad ziemią. Nadlatuje Harry w wojskowym samolocie (harrierze). Dana i Abu Aziz skaczą na samolot. Harry i Abu Aziz zaczynają walczyć i po chwili terrorysta spada na krawędź rakiety, którą Tasker odpala. Abu Aziz wraz z rakietą uderzają w śmigłowiec terrorystów. Tasker wraz z córką lądują na ziemi.

Film kończy się ponownie misją w Alpach, tylko że tym razem Harry jest tam z żoną. Spotykają tam Simona, który na ich widok ucieka ze strachu. Taskerowie zaczynają tańczyć, wbrew błaganiom Gibsona i Faisila, by się opamiętali.

Ekipa filmowa[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b True Lies (1994). boxofficemojo.com [dostęp 2019-05-10]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]