Przejdź do zawartości

Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie
Orthodox Theological Seminary in Warsaw
Ilustracja
Data założenia

20 marca 1951

Typ

seminarium duchowne

Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Adres

ul. Paryska 27
03-945 Warszawa

Rektor

ks. mitrat dr Jerzy Tofiluk

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Prawosławne Seminarium Duchowne”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Prawosławne Seminarium Duchowne”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Prawosławne Seminarium Duchowne”
Ziemia52°13′44,6″N 21°03′25,8″E/52,229056 21,057167
Strona internetowa

Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie (PSD)polska wyższa szkoła zawodowa kształcąca alumnów prawosławnych oraz kadry do pracy w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Przed powstaniem obecnej placówki jej poprzednikami były zorganizowane w czasie okupacji niemieckiej w Generalnym Gubernatorstwie seminaria prawosławne w Warszawie (1942–1944) i w Chełmie (1943–1944).

Tablica poświęcona generałowi Stanisławowi Bułak-Bałachowiczowi, znajdująca się na północnej ścianie budynku seminarium

Szkoła została założona w 1951 przez metropolitę warszawskiego Tymoteusza jako prywatna szkoła średnia, najpierw pod nazwą Prawosławnego Liceum Teologicznego, a później, w okresie sprawowania urzędu przez metropolitę Makarego, pod obecną nazwą z czteroletnim kursem nauczania.

Od 1958 słuchacze szkoły byli jednocześnie uczniami Liceum Ogólnokształcącego dla Pracujących Nr 5 w Warszawie. W 1970 szkoła uzyskała uprawnienia placówki publicznej i działała pod nazwą Seminarium filia Liceum Ogólnokształcącego dla Pracujących. W tym czasie naukę wydłużono do pięciu lat, a od 1971 do sześciu lat.

W 1974 za sprawą archimandryty Sawy seminarium zostało przeniesione do prawosławnego monasteru św. Onufrego w Jabłecznej. Decyzja ta została jednak w praktyce anulowana w 1977 z uwagi na problemy lokalowe w klasztorze. W Warszawie kształciły się nadal roczniki z niższych klas.

W 1992 dokonano reorganizacji seminarium. Skrócono cykl nauczania z sześciu do trzech lat. W tym też roku zlikwidowano formalnie Wyższe Seminarium Duchowne w Warszawie z siedzibą w Jabłecznej i od tego czasu Seminarium Duchowne w Warszawie zaczęło funkcjonować jako szkoła policealna.

W 1998 Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie uzyskało uprawnienia wyższej szkoły zawodowej i otrzymało prawo nadawania tytułu licencjata z teologii prawosławnej.

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Uczelnia ma charakter wyznaniowy. W trybie stacjonarnym studiować mogą na niej tylko mężczyźni wyznania prawosławnego, a na studiach zaocznych również kobiety[1]. Studia na uczelni są bezpłatne. Po ukończeniu nauki absolwenci uzyskują dyplom licencjata z teologii prawosławnej i mogą kontynuować studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

W seminarium oprócz przedmiotów teologicznych naucza się języków: cerkiewno-słowiańskiego, rosyjskiego, angielskiego, greckiego oraz łaciny.

Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie utrzymywane jest ze składek wiernych. W 2011 uczelnia otrzymała jednak również 450 tysięcy złotych dotacji z budżetu państwa[2].

Uczelnia ma siedzibę w Warszawie. Budynek seminarium znajduje się na Saskiej Kępie. W pomieszczeniach tego obiektu poza placówką dydaktyczną mieści się także cerkiew Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy i siedziba parafii prawosławnej Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy w Warszawie.

Rektorzy

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Zasady rekrutacji do PSD. [dostęp 2012-07-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  2. Dariusz Sulima: Prawosławne seminarium w Warszawie dofinansowane z budżetu państwa. orthodoxia.pl. [dostęp 2010-12-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-22)]. (pol.).