Prefektura Kioto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prefektura Kioto
prefektura
ilustracja
Herb Flaga
Herb flag of Kyoto prefecture
Państwo  Japonia
Wyspa Honsiu
Region Kinki
Siedziba Kioto
Kod ISO 3166-2 JP-26
Gubernator Keiji Yamada
Powierzchnia 4 613,01 km²
Populacja (1 X 2010)
• liczba ludności

2 636 704[1]
• gęstość 572 os./km²
Kod pocztowy 602-8570
Szczegółowy podział administracyjny
Plan
Liczba jednostek administracyjnych 32
Symbole japońskie
Drzewo kryptomeria japońska
Kwiat  ? (Prunus spachiana)
Ptak burzyk kreskowany
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Portal Japonia

Prefektura Kioto (jap. 京都府 Kyōto-fu?)prefektura znajdująca się na wyspie Honsiu w regionie Kinki (Kansai) w Japonii. Jej stolicą jest miasto Kioto.

Położenie[edytuj]

Prefektura Kioto graniczy z prefekturami: Fukui na półnonym-wschodzie, Shiga na wschodzie, Nara i Mie na południowym wschodzie, Osaka na południowym zachodzie oraz Hyōgo na zachodzie. W środku prefektury znajdują się góry Tamba (jap. 丹波高地 Tanba-kōchi?), z najwyższą górą w prefekturze Minago (jap. 皆子山 Minago-yama?), które powodują znaczącą różnicę w klimacie północy i południa. Największe rzeki to: Katsura, Kizu oraz Yodo (jap. 淀川 Yodo-gawa?), która wypływa z jeziora Biwa (jap. 琵琶湖 Biwa-ko?), przepływa przez Kioto i wpływa do zatoki Osaka (jap. 大阪湾 Ōsaka-wan?). Prefektura podzielona jest na cztery regiony: Tango na północy, Tamba w środkowej części, miasto Kioto i Yamashiro na południu.

Miasta[edytuj]

W prefekturze Kioto znajduje się piętnaście miast:

Klimat[edytuj]

Północne Kioto jest zimniejsze i występują tu większe opady śniegu niż na południu prefektury.

W prefekturze średnia temperatura w roku wynosi 5,6 °C, a średnie opady wynoszą 545 mm. Maksymalne teperatury osiągają 39,8 °C, a najniższe -9,4 °C. Lato jest gorące i upalne a zimy są mroźne. Pogoda w miastach różni się jednak znacznie od tej w górach i zalesionych terenach. Pora deszczowa występuje od czerwca do końca lipca.

Historia[edytuj]

Przez większy czas swojej historii Kioto było imperialną stolicą Japonii. Historia miasta sięga VI w., gdy w 544 r. po raz pierwszy odbył się tam festiwal Aoi (Aoi Matsuri).

Kioto nie było jednak pierwszą stolicą Japonii. Stało się nią dopiero w 794 r., gdy cesarz Kammu przeniósł stolicę do Heian-kyō, które obecnie leży na terenie miasta Kioto. Niektóre z ulic, domów, sklepów, świątyń i chramów stoją na tych samych miejscach jak przed setkami lat.

Jednakże w 1192 życie polityczne zostało przeniesione do Kamakury, gdzie shōguni ustanowili władzę shōgunatu, Kioto pozostawało stolicą cesarską bezsilnego cesarza i jego dworu. Władza cesarska została wzmocniona w 1333, lecz w trzy lata później został ustanowiony nowy shōgunat w Kioto.

Świątynia Yasaka

W 1467, wybuchła w Kioto wojna domowa, Ōnin no Ran, i większość miasta spłonęła. Japonia pogrążyła się na długie lata w wojnach między władcami feudalnymi. Dopiero Ieyasu Tokugawa zjednoczył kraj i ustanowił nowy shōgunat w Edo (obecnie Tokio) w 1603 roku.

Restauracja Meiji przywróciła władzę cesarzowi dopiero w 1868 roku. Cesarz Meiji, który był od tego czasu absolutnym suwerenem, przeniósł dwór do Tokio w następnym roku. Od tego czasu stolicą jest Tokio. Następstwem reorganizacji starego systemu prowincji japońskich, było powstanie prefektury Kioto z połączenia historycznych prowincji: Tango, Yamashiro i wschodniej części Tamba.

Mimo że wiele miast japońskich było mocno zniszczonych w czasie drugiej wojny światowej przez amerykańskie bomby, to Kioto zostało ocalnoe.

Ekonomia[edytuj]

Miasto Kioto głównie "żyje" z turystyki. Północ prefektury na Półwyspie Tango zajmuje się rybołówstwem i transportem wodnym, a środkowa część głównie rolnictwem i gospodarką leśną.

Kultura[edytuj]

Kioto było i jest do dzisiejszego dnia kulturalnym centrum Japonii. Przez blisko 1000 lat było japońską stolicą. Gdy przeniesiono stolicę do Tokio, Kioto pozostło kulturalną stolicą Japonii.

Turystyka[edytuj]

Miasto Kioto jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Japonii. Razem z miastem Nara, Kioto jest również ulubionym miejscem wycieczek japońskich uczniów kończących szkołę podstawową i gimnazjum.

Niektóre z festiwali które odbywają się w Kioto:

  • Aoi Matsuri od 544 roku,
  • Gion Matsuri od 869 roku,
  • Ine Matsuri od czasów Edo,
  • Daimonji Gozan Okuribi od 1662 roku,
  • Jidai Matsuri od 1895.

Wiele świątyń i chramów posiada własne festiwale, które są otwarte dla turystów.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy