Prefektura Shimane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
prefektury Shimane
prefektura
ilustracja
Herb Flaga
Herb flag of Shimane Prefecture
Państwo  Japonia
Wyspa Honsiu
Region Chūgoku
Siedziba Matsue
Kod ISO 3166-2 JP-32
Gubernator Zenbee Mizoguchi
Powierzchnia 6 707,86 km²
Populacja (1 I 2009)
• liczba ludności

724 338
• gęstość 104 os./km²
Kod pocztowy 690-8501
Adres urzędu:
Matsue-shi, 1 Tono-machi
Plan
Plan
Symbole japońskie
Drzewo sosna Thunberga
Kwiat piwonia drzewiasta
Ptak łabędź krzykliwy
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Portal Japonia

Prefektura Shimane (jap. 島根県 Shimane-ken?)prefektura znajdująca się w regionie Chūgoku w Japonii. Jej stolicą jest miasto Matsue.

Historia[edytuj]

Zamek Matsue

Wczesna historia[edytuj]

Początków historii Shimane należy doszukiwać się w japońskiej mitologii. Wierzono, że bóg shintō Ōkuninushi żył w prowincji Izumo, części Shimane. W mieście Izumo znajduje się świątynia ku jego czci. W tym okresie prefektura Shimane została podzielona na trzy części: Iwami, Izumo i Oki. Podział obowiązywał do czasu zniesienia systemu hanów przez rząd cesarza Meiji w 1871 roku.

Średniowiecze[edytuj]

W okresie Muromachi Izumo i Oki znajdowały się pod kontrolą klanu Kyogoku. Jednak po zakończeniu wojny Ōnin klan Amago rozszerzył swoje wpływy poprzez zamek Gassan-Toda. W 1566 r. Motonari Mōri zdobył: Izumo, Iwami i Oki. Jednak po 30 latach wpływów w 1600 r. na skutek bitwy pod Sekigaharą utracił je na rzecz Yoshiharu Horio. Zaraz po zwycięstwie Horio zadecydował o budowie zamku Matsue, który ukończono tuż po jego śmierci. W 1638 r. wnuk Ieyasu Tokugawy, Naomasa Matsudaira, przejął władzę w momencie, gdy klan Horio nie miał już przywódcy. Rodzina Matsudairy rządziła aż do zniesienia systemu hanów. W XVII wieku rozpoczęto wydobycie srebra w kopalni Iwami Ginzan, aktualnie znajdującej się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Nowożytność[edytuj]

Pięć lat po likwidacji systemu hanów dawne Shimane i Hamada weszły w skład prefektury Shimane, a jeszcze w tym samym roku do prefektury dołączono prowincję Tottori. Jednak pięć lat później prefektura Tottori odłączyła się od Shimane, formując tym samym istniejącą do dziś granicę.

Geografia[edytuj]

Prefektura Shimane usytuowana jest nad Morzem Japońskim w regionie Chūgoku. Obejmuje głównie tereny górzyste, ryż jest uprawiany głównie na polach w okolicach miasta Izumo. Większość miast jest usytuowanych nad morzem lub nad rzekami. Na skutek działania władz wiele miast połączyło się w większe ośrodki pomiędzy 2004 a 2005 rokiem.

Miasta[edytuj]

Miasteczko Tsuwano w prefekturze Shimane

W prefekturze Shimane leży osiem miast, największe to Matsue, najmniejsze – Gōtsu. Populacja wielu miast wzrosła na skutek połączenia w 2004/2005 roku.

Miasta prefektury:

Miasteczka i wsie[edytuj]

Liczba miasteczek znacząco spadła na skutek ich administracyjnego łączenia. Jednak do dziś zamieszkuje je 1/3 populacji Shimane.

Klimat[edytuj]

W prefekturze panuje stosunkowo chłodny klimat. Średnia temperatura wynosi 14,6 °C. Najwyższa średnia jest odnotowywana w sierpniu – 26,3 °C. Średnie roczne opady wynoszą 1799 mm, w porównaniu do Tokio – 1467 mm i Obihiro – 920 mm.

Transport[edytuj]

Lotniska[edytuj]

Lotnisko w Izumo

W Shimane znajdują się 3 lotniska. Lotnisko Izumo jest położone w Hikawa. Obsługuje loty do Tokio-Hanedy, Osaki, Fukuoki i Oki. Lotnisko Iwami obsługuje dwa loty dziennie, do Hanedy i Osaki. Lotnisko Oki obsługuje loty do Osaki i Izumo.

Kolej[edytuj]

Pociąg na linii Ichibata Electric Railway

Zachodnia JR i Elektryczna Kolej Ichibata obsługują linie kolejowe w prefekturze. Linia główna San’in wiedzie w stronę miast Matsue i Izumo. Stacje Izumoshi i Matsue są głównymi przystankami w prefekturze. Linia Kisuki odłącza się na stacji Shinji i łączy się z linią Geibi w prefekturze Hiroszima przecinając góry Chūgoku. Zachodnia JR obsługuje 3 pociągi ekspresowe do Shimane: Super Matsukaze, Super Oki i Yakumo.

Zachodnie Koleje Japońskie (西日本旅客鉄道)

  • Główna Linia San’in
  • Linia Sankō
  • Linia Kisuki
  • Linia Yamaguchi

Elektryczna Kolej Ichibata (一畑電車株式会社)

  • Linia Kita-Matsue
  • Linia Taisha

Autostrady[edytuj]

Cztery autostrady łączą w prefekturze jej główne miasta z innymi prefekturami. Autostrada Matsue łączy Matsue i Yonago w prefekturze Tottori. Autostrada Hamada przecina autostradę Chūgoku w Kita-Horoshima i prowadzi do Hamady.

Ekonomia[edytuj]

W Shimane największy odsetek ludzi pracuje w sektorze usług, zatrudniającym ponad 600 tys. pracowników. Przykładowymi firmami są Mishimaya i Juntendo. W sektorze przemysłowym pracuje 49 tys. ludzi.

Demografia[edytuj]

Jedna trzecia populacji przypada na rejon Izumo-Matsue. Dwie trzecie zamieszkuje wybrzeże. Jest to spowodowane głównie przez góry Chūgoku, obszar trudny do osiedlania. Shimane zamieszkuje największy odsetek osób starszych (64 tys. osób ma ponad 80 lat). Jest to również prefektura o najmniejszej liczbie mieszkańców w całej Japonii.

Kultura[edytuj]

Uniwersytety[edytuj]

  • Uniwersytet Shimane Shimane Daigaku, uniwersytet państwowy.
  • Uniwersytet prefekturalny Shimane.

Symbole prefektury[edytuj]

Symbolem prefektury jest Piwonia drzewiasta, która rośnie na wyspie Daikon od co najmniej XVIII wieku.

Linki zewnętrzne[edytuj]