Prefektura apostolska Linqing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prefektura apostolska Linqing
天主教临清监牧区
Państwo  Chiny
Siedziba Linqing
Data powołania 24 czerwca 1927
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Zależność bezpośrednio od Stolicy Apostolskiej
Prefekt apostolski sede vacante
Położenie na mapie Szantungu
Położenie na mapie Chin
Ziemia36°50′N 115°42′E/36,833333 115,700000

Prefektura apostolska Xinjiang (łac. Praefectura Apostolica Lintsingensis, chiń. 天主教临清监牧区) – rzymskokatolicka prefektura apostolska ze stolicą w Linqingu, w prefekturze miejskiej Liaocheng, w prowincji Szantung, w Chińskiej Republice Ludowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

24 czerwca 1927 z mocy decyzji Piusa XI erygowano misję sui iuris Linqing. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Jinan (obecnie archidiecezja Jinan). 5 kwietnia 1931 została ona podniesiona do rangi prefektury apostolskiej.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 prefektura apostolska, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. Brak danych o losach prefekta apostolskiego ks. Paula Li Benlianga. Ks. Joseph Li Pingliang, który administrował prefekturą zmarł w więzieniu podczas rewolucji kulturalnej[1].

Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich połączyło prefekturę apostolską Linqing z diecezją Yanggu tworząc diecezję Liaocheng. Odbyło się to bez zgody Stolicy Apostolskiej, więc z punktu widzenia prawa kanonicznego decyzja ta jest nielegalna i niewiążąca[1].

Brak jest informacji o jakimkolwiek prefekcie apostolskim z Kościoła podziemnego.

Prefekci apostolscy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]