Prefektura apostolska Weihai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prefektura apostolska Weihai
天主教威海卫监牧区
Państwo  Chiny
Siedziba Weihai
Data powołania 18 czerwca 1931
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Zależność bezpośrednio od Stolicy Apostolskiej
Prefekt apostolski sede vacante
Położenie na mapie Szantungu
Położenie na mapie Chin
Ziemia37°29′N 122°07′E/37,483333 122,116667

Prefektura apostolska Weihai/Weihaiwei (łac. Praefectura Apostolica Veihaiveiensis, chiń. 天主教威海卫监牧区) – rzymskokatolicka prefektura apostolska ze stolicą w Weihai, w prowincji Szantung, w Chińskiej Republice Ludowej.

Używana jest również nazwa prefektura apostolska Weihaiwei od obowiązującej do 1949 nazwy Weihai. Po 1949 Stolica Apostolska nie ma możliwości zmian administracyjnych w Kościele w Chińskiej Republice Ludowej więc de iure nigdy nie zmieniono tej nazwy na aktualną.

Prefektura nie istnieje w strukturach Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, które połączyło ją z diecezją Yantai[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

18 czerwca 1931 z mocy decyzji Piusa XI wyrażonej w brewe Litteris Apostolicis erygowano misję sui iuris Weihaiwei. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Czyfu (obecnie diecezja Yantai). 9 lutego 1938 podniesiono ją do rangi prefektury apostolskiej.

Z 1950 pochodzą ostatnie pełne, oficjalne kościelne statystyki. Prefektura apostolska Weihaiwei liczyła wtedy:

  • 4 150 wiernych (0,1% społeczeństwa)
  • 6 kapłanów (wszyscy zakonni)
  • 2 siostry zakonne.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 prefektura apostolska, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. Prefekt apostolski o. Edward Gabriel Quint OFM został aresztowany w 1951. Po 32-miesięcznym pobycie w więzieniu został wydalony z kraju w 1954[2]. Brak jest informacji o jego następcy zarówno z Kościoła podziemnego jak i z Kościoła oficjalnego.

Prefekci apostolscy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]