Preriokur wyżynny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Preriokur wyżynny
Centrocercus minimus[1]
Young et al., 2000
Preriokur wyżynny
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd grzebiące
Rodzina kurowate
Rodzaj Centrocercus
Gatunek preriokur wyżynny
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 EN pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania
granica występowania w kolorze cyjanu

Preriokur wyżynny (Centrocercus minimus) – gatunek ptaka z rodziny kurowatych (Phasianidae). Występuje endemicznie w Stanach Zjednoczonych.

Z wyglądu jest niemal identyczny z blisko spokrewnionym preriokurem ostrosternym (C. urophasianus). Różni się jednak od niego około trzy razy mniejszym ciałem, grubszymi piórami za głową i znacznie mniej złożonymi tańcami zalotnymi koguta podczas toków.

Zasięg jego występowania ograniczony jest do południowo-zachodniej części Kolorado i południowo-wschodniej części Utah, z dużą populacją w dolinie rzeki Gunnison (stąd jego angielska nazwa zwyczajowa: Gunnison Sage-Grouse). Pomimo że jest rodzimym ptakiem kraju, w którym awifauna jest ogólnie dobrze poznana, był niezauważany aż do lat 90. XX w., głównie za sprawą wysokiego podobieństwa do preriokura ostrosternego i został opisany jako nowy gatunek w 2000 r. – stając się pierwszym nowym gatunkiem ptaka z USA, opisanym od XIX w.[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Centrocercus minimus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Centrocercus minimus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Jessica R. Young, Clait E. Braun, Sara J. Oyler-McCance, Jerry W. Hupp and Tom W. Quinn. A new species of sage-grouse (Phasianidae: Centrocercus) from southwestern Colorado. „The Wilson Bulletin”. 112 (4), s. 445–453, 2000 (ang.).