Pretty Cure

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pretty Cure (jap. プリキュアシリーズ PuriKyua Shirīzu, znana także jako PreCure) – seria anime z gatunku mahō-shōjo stworzona przez Izumi Todo i produkowana przez ABC i Toei Animation. Pierwsze anime z serii Futari wa Pretty Cure zadebiutowało w 2004 roku i jest kontynuowane przez sequele i spin-offy emitowane jako część niedzielnego porannego bloku dla dzieci w telewizjach Asahi Broadcasting Corporation (Osaka, Japonia), TV Asahi (Tokio, Japonia).

Lista seriali[edytuj | edytuj kod]

Obecnie istnieje czternaście seriali anime z serii, z których dwa są bezpośrednimi sequelami poprzednich seriali. Każda seria Pretty Cure ma swoją własną historię i motywy:

Futari wa Pretty Cure (jap. ふたりはプリキュア Futari wa PuriKyua, dos. My jesteśmy Pretty Cure)
Futari wa Pretty Cure, znana także jako po prostu Pretty Cure, jest pierwsza z serii Pretty Cure. Emitowana była od 1 lutego 2004 do 30 stycznia 2005 roku. Seria koncentruje się na dwóch dziewczętach – Nagisie Misumi i Honoce Yukishiro, które zostały wybrane przez wróżki z Ogrodu Światła, Mipple i Mepple, aby bronić ich świat przed czarną strefą (ang. Dark Zone) jako Emisariuszki Światła: Cure Black i Cure White. Tematem serii jest dwoistość.
Futari wa Pretty Cure Max Heart (jap. ふたりはプリキュア マックスハート Futari wa PuriKyua Makkusu Hāto)
Druga z serii i bezpośredni sequel do Futari wa Pretty Cure. Emitowana od 6 lutego 2005 do 29 stycznia 2006 roku. W tej serii Nagisa i Honoka znów są razem ze swoimi wróżkami, spotkają tajemniczą dziewczynę o imieniu Hikari Kūjō, która okazuje się być "życiem" Królowej. Cure Black i Cure White po raz kolejny walczą z mocami Dark Zone, z Hikari wspierającą ich jako Shiny Luminous. Tematem serii jest serce.
Futari wa Pretty Cure Splash★Star (jap. ふたりはプリキュア スプラッシュ☆スター Futari wa PuriKyua Supurashu Sutā)
Trzecia z serii Pretty Cure, jako pierwsza wprowadza nowe bohaterki i historię. Emitowana od 5 lutego 2006 do 28 stycznia 2007 roku. Historia tym razem obraca się wokół dziewcząt – Saki Hyūga i Mai Mishō, które zostały wybrane przez wróżki z Ogrodu Światła, Flappy i Choppy, aby obronić Fontannę Światła, ostatnią z 7 Fontann – źródeł, które odżywiały Drzewo Świata. Walczą ze złem jako Cure Bloom i Cure Egret, a później zyskują również możliwość przemiany Cure Bright i Cure Windy. Tematem serii są gwiazdy.
Yes! Pretty Cure 5 (jap. Yes!プリキュア5 Iesu! PuriKyua Faibu)
Czwarta z serii Pretty Cure. Emitowana od 3 lutego 2005 do 25 stycznia 2006 roku. Seria koncentruje się na Nozomi Yumehara, czternastoletniej uczennicy, która znajduje Dream Collet i spotyka Coco – stworzenie z Królestwa Palmier. Nozomi postanawia pomóc odnowić jego świat poprzez odnalezienie 55 Pinkies i wypełnienie Dream Collet, aby mogło spełnić się każde życzenie. Nozomi stając się Cure Dream zbiera cztery inne Cure: Cure Rouge, Cure Lemonade, Cure Mint i Cure Aqua. Razem walczą ze złą organizacją znaną jako Nightmare. Tematem serii są motyle.
Yes! PreCure 5 GoGo! (jap. Yes!プリキュア5GoGo! Iesu! PuriKyua Faibu GōGō!)
Piąta z serii Pretty Cure i bezpośredni sequel do Yes! PreCure 5. Emitowana od 3 lutego 2008 do 25 stycznia 2009 roku. Fabuła ponownie skupia się wokół Nozomi, kiedy poznaje tajemniczą wróżkę o imieniu Syrup niosącego Rose Pact. Ona i jej przyjaciółki toczą walkę z nową organizacją – Eternal, która chce zdobyć cztery klucze, aby uzyskać dostęp do ogrodu Cure Rose Garden. W walce pomaga im Kurumi Mimino jako Milky Rose. Tematem serii są róże.
Fresh Pretty Cure! (jap. フレッシュプリキュア! Furesshu PuriKyua!)
Szósta z serii Pretty Cure. Emitowana od 1 lutego 2009 do 31 stycznia 2010 roku. Jako pierwsza wprowadza animowane komputerowo zakończenia odcinków. Fabuła koncentruje się na Love Momozono, której marzeniem jest zostanie tancerką. Kiedy jej miastu zagrażają wrogowie z Labiryntu, Love zdobywa moce do przemiany w Cure Peach. Wspierana przez jej przyjaciółki Miki Aono i Inori Yamabuki, które stają się Cure Berry i Cure Pine odpowiednio, a później również Eas, która znana jest też jako Setsuna Higashi, mogąca się zmienić w Cure Passion, współpracują z wróżkami Tarte i Chiffon, aby ochronić świat przed Labiryntem. Tematem serii są koniczyny.
HeartCatch Pretty Cure! (jap. ハートキャッチプリキュア! HātoKyacchi PuriKyua!)
Siódma z serii Pretty Cure. Emitowana od 7 lutego 2010 do 30 stycznia 2011 roku. Seria koncentruje się na Tsubomi Hanasaki, która spotyka dwie wróżki Chypre i Coffret chroniące Drzewa Serc. Tsubomi wraz ze swoją nową przyjaciółką Eriką Kurumi stają się Cure Blossom i Cure Marine, aby bronić świat przed Desert Apostles, którzy kradną Kwiaty Serca ludziom. Później dołączają do nich Itsuki Myōdōin jako Cure Sunshine oraz legendarna Cure Moonlight znana też jako Yuri Tsukikage. Tematem serii są kwiaty.
Suite Pretty Cure♪ (jap. スイート プリキュア♪ Suīto PuriKyua♪)
Ósma z serii Pretty Cure. Emitowana od 6 lutego 2011 do 29 stycznia 2012 roku. Historia skupia się wokół Hibiki Hōjō i Kanade Minamino, kiedy spotykają kotkę Hummy. Zdobywają moce, dzięki którym mogą przemieniać się w Cure Melody i Cure Rhythm. Ich zadaniem jest znaleźć rozrzucone nutki, które tworzyły Melodię Szczęścia, aby nie wpadły w ręce złego Mephisto, który planuje wykorzystać je do stworzenia Melodii Smutku. Dziewczętom pomagają również kotka Siren (która w ludzkiej postaci nazywa się Ellen Kurokawa) mogąca się zmienić w Cure Beat, a także tajemnicza Cure Muse, która ujawnia później tożsamość jako Ako Shirabe. Na początku Ako pracuje sama jako "zamaskowana" Cure Muse, a później dołącza do Pretty Cure. Tematem serii jest muzyka.
Smile Pretty Cure! (jap. スマイルプリキュア! Sumairu PuriKyua!)
Dziewiąta z serii Pretty Cure. Emitowana od 5 lutego 2012 roku do 27 stycznia 2013 roku. Kiedy kraina Märchenland zostaje zaatakowana przez złego cesarza Pierrota, Królowa tej krainy zostaje zamknięta. Wróżka o imieniu Candy jest wysyłana na poszukiwania Cure Décor, które mogą pomóc ożywić Królową. Spotyka dziewczynę o imieniu Miyuki Hoshizora, która pomaga Candy odszukać Cure Décor jako Cure Happy. Miyuki zbiera cztery inne Cure: Cure Sunny, Cure Peace, Cure March i Cure Beauty. Razem walczą ze z królestwem Bad End Kingdom. Tematem serii są baśnie.
Doki Doki! Pretty Cure (jap. ドキドキ! プリキュア Doki Doki! PuriKyua)
Dziesiąta część serii Pretty Cure, emitowana od 3 lutego 2013 roku do 26 stycznia 2014 roku. Trzy dziewczyny: Mana Aida jako Cure Heart, Rikka Hishikawa jako Cure Diamond i Alice Yotsuba jako Cure Roseta pomagają Cure Sword, na Ziemi znanej jako piosenkarka Makoto Kenzaki, oraz rycerzowi o imieniu Jonathan Klondike odnaleźć księżniczkę Marie Ange i pokonać króla Jikochū. W międzyczasie do grupy dołącza Madoka Aguri, której alter ego to Cure Ace. Tematem serii są karty.
Happiness Charge Pretty Cure! (jap. ハピネスチャージプリキュア! HapinesuChāji PuriKyua!)
Jedenasta część serii Pretty Cure, emitowana od 2 lutego 2014 roku do 25 stycznia 2015 roku. Hime Shirayuki, jako Cure Princess, nie jest w stanie pokonać wroga sama, na szczęście spotyka Megumi Aino, która staje się Cure Lovely. W walce z wrogiem pomaga im tajemnicza Cure Fortune, (Iona Hikawa). Dołącza do nich również później Yuko Omori jako Cure Honey. Tematem serii jest moda.
Go! Princess Pretty Cure (jap. Go!プリンセスプリキュア Gō! Purinsesu PuriKyua)
Dwunasta z serii Pretty Cure, emitowana od 1 lutego 2015 roku do 31 stycznia 2016 roku. Haruka Haruna (Cure Flora) trafia do Noble Academy gdzie może spełnić swoje marzenie i zostać księżniczką. Poznaja tam Kirarę Amongawę (Cure Twinkle) i Minami Kaido (Cure Mermaid). Wspierają je dwie wróżki z Hope Kingdom: Pafu i Aroma oraz książę Kanata, Do zespołu dołącza później Towa Akagi (Cure Scarlet). Tematem serii są księżniczki.
Maho Girls Pretty Cure! (jap. 魔法つかいプリキュア! Mahō Tsukai PuriKyua!)
Trzynasta z serii Pretty Cure emitowana od 7 lutego 2016 roku do 29 stycznia 2017 roku. Mirai Asahina (Cure Miracle) podziwia Czarownice do czasu gdy na niebie zobaczyła Riko Izayoi (Cure Magical). Mirai postanawia pomóc jej w odnalezieniu Linkle Stone Emerald, gdyż na tropie jest również Dokurokushe z Ciemnej Magii. W międzyczasie dołącza do Mirai i Riko, Ha-chan/Kotoha Hanami (Cure Felice). Tematem serii jest Magia.
KiraKira Pretty Cure A La Mode (jap. キラキラ☆プリキュアアラモード Kirakira☆Purikyua Ara Mōdo)
Czternasta z serii Pretty Cure, emitowana od 5 lutego 2017 roku. Ichika Usami (Cure Whip), studentka drugiego roku gimnazjum, uwielbia słodycze i pracuje w cukierni swojej rodziny. Kiedy spotyka wróżkę o imieniu Pekorin, dowiaduje się o magicznej energii zwanej "Kirakiraru", która zamieszkuje słodycze i desery oraz potwory zwane Henteko, które mają je ukraść. Ichika dołącza do pięciu innych dziewczyn Himari Arisugawa (Cure Custard), Aoi Tategami (Cure Gelato), Yukari Kotozume (Cure Macaron), Akira Kenjou (Cure Chocolat) oraz Ciel Kirahoshi (Cure Parfait), aby utworzyć KiraKira PreCure i chronić słodycze. Tematem serii są Desery.
Hugtto! Pretty Cure (jap. HuGっと!プリキュア HuGtto! Purikyua)
Piętnasta z serii Pretty Cure, emitowana będzie od 4 lutego 2018 roku.

Filmy[edytuj | edytuj kod]

 1. Futari wa Pretty Cure Max Heart: The Movie (jap. 映画 ふたりはプリキュア Max Heart Eiga Futari wa PuriKyua Makkusu Hāto)
 2. Futari wa Pretty Cure Max Heart 2: Friends of the Snow-Laden Sky (jap. 映画 ふたりはプリキュア Max Heart 2 雪空のともだち Eiga Futari wa PuriKyua Makkusu Hāto 2: Yukizora no Tomodachi)
 3. Pretty Cure Splash☆Star: Tick-Tock Crisis Hanging by a Thin Thread! (jap. 映画 ふたりはプリキュア Splash Star チクタク危機一髪! Eiga Futari wa PuriKyua Supurashu☆Sutā Chiku Taku Kiki Ippatsu!)
 4. Yes! Pretty Cure 5: Great Miraculous Adventure in the Mirror Kingdom! (jap. 映画 Yes! プリキュア5 鏡の国のミラクル大冒険! Eiga Iesu! PuriKyua Faibu: Kagami no Kuni no Mirakuru Daibōken!)
 5. Yes! Pretty Cure 5 GoGo!: Happy Birthday in the Sweets Kingdom (jap. 映画 Yes! プリキュア5 Go Go! お菓子の国のハッピーバースディ♪ Eiga Iesu! PuriKyua Faibu GōGō! Okashi no Kuni no Happī Bāsudi♪)
 6. Fresh Pretty Cure! The Kingdom of Toys has Lots of Secrets!? (jap. 映画 フレッシュプリキュア! おもちゃの国は秘密がいっぱい!? Eiga Furesshu PuriKyua! Omocha no Kuni wa Himitsu ga Ippai!?)
 7. HeartCatch Pretty Cure!: Fashion Show in the Flower Capital... Really?! (jap. 映画 ハートキャッチプリキュア! 花の都でファッションショー…ですか!? Eiga HātoKyatchi PuriKyua! Hana no Miyako de Fasshon Shō...Desu ka!?)
 8. Suite Pretty Cure♪: Take it back! The Miraculous Melody that Connects Hearts (jap. 映画 スイートプリキュア♪ とりもどせ! 心がつなぐ奇跡のメロディ♪ Eiga Suīto PuriKyua♪: Torimodose! Kokoro ga Tsunagu Kiseki no Merodi!)
 9. Smile Pretty Cure!: Everyone Is All Mixed Up Inside the Picture Book! (jap. 映画 スマイルプリキュア! 絵本の中はみんなチグハグ! Eiga Sumairu PuriKyua!: Ehon no Naka wa Minna Chiguhagu!)
 10. Doki Doki! Pretty Cure: Mana is getting married!!? The dress of hope that connects to the future (jap. 映画ドキドキ!プリキュア マナ結婚!!?未来につなぐ希望のドレスス Eiga Doki Doki! PuriKyua Mana Kekkon!!? Mirai ni Tsunagu Kibō no Dress)
 11. Happiness Charge Pretty Cure!: Ballerina of the Doll Kingdom (jap. 映画ハピネスチャージプリキュア!人形の国のバレリーナ Eiga HapinesuChāji PuriKyua! Ningyou no Kuni no Ballerina)
 12. Go! Princess Pretty Cure: Go! Go!! Splendid Triple Feature!!! (jap. jap. 映画 Go!プリンセスプリキュア Go! Go!! 豪華3本立て!!! Eiga Gō! Purinsesu PuriKyua: Go! Go!! Gōka Sanbon Date!!!)
 13. Maho Girls Pretty Cure!: The Miraculous Transformation! Cure Mofurun! (jap. 映画 魔法つかいプリキュア! 奇跡の変身!キュアモフルン! Eiga Mahōtsukai Purikyua!: Kiseki no Henshin! Kyua Mofurun!)
 14. KiraKira Pretty Cure A La Mode: Crisply! The Memory of Mille-feuille! (jap. 映画 キラキラ☆プリキュアアラモード パリッと!想い出のミルフィーユ! Eiga Kirakira ☆ Purikyua Ara Mōdo: Paritto! Omoide no Mirufīyu!)

3D Theater[edytuj | edytuj kod]

 1. Futari wa Pretty Cure Splash Star: Maji★Doki♥ 3D Theater (jap. ふたりはプリキュア Splash Star マジッ★ドキッ♥ 3Dシアター Futari wa PuriKyua Splash Star: Maji Doki 3D Shiatā)
 2. Precure All Stars DX 3D Theater (jap. プリキュアオールスターズDX 3Dシアター Puri Kyua Ōru Sutāzu DX 3D Shiatā)

All Stars[edytuj | edytuj kod]

 1. Pretty Cure All Stars DX: Everyone's Friends - the Collection of Miracles! (jap. 映画 プリキュアオールスターズDX みんなともだちっ☆奇跡の全員大集合! Eiga PuriKyua Ōru Sutāzu Dirakkusu: Minna Tomodachi — Kiseki no Zenin Daishūgō!)
 2. Pretty Cure All Stars DX2: Light of Hope - Protect the Rainbow Jewel! (jap. 映画 プリキュアオールスターズDX2 希望の光☆レインボージュエルを守れ! Eiga PuriKyua Ōru Sutāzu Dirakkusu Tsu: Kibou no Hikari Reinbō Jueru wo Mamore!)
 3. Pretty Cure All Stars DX3: Deliver the Future! The Rainbow-Colored Flower That Connects the World! (jap. 映画 プリキュアオールスターズDX3 未来に届け!世界をつなぐ☆虹色の花 Eiga PuriKyua Ōru Sutāzu Dirakkusu Surī: Mirai ni Todoke! Sekai wo Tsunagu Niji~Iro no Hana!)
 4. Pretty Cure All Stars New Stage: Friends of the Future (jap. 映画 プリキュアオールスターズNewStage みらいのともだち Eiga PuriKyua Ōru Sutāzu Nyū Sutēji: Mirai no Tomodachi)
 5. Pretty Cure All Stars New Stage 2: Friends of the Heart (jap. 映画 プリキュアオールスターズ New Stage 2 こころのともだち Eiga PuriKyua Ōru Sutāzu Nyū Sutēji Tsū: Kokoro no Tomodachi)
 6. Pretty Cure All Stars New Stage 3: Eternal Friends (jap. 映画 プリキュアオールスターズ New Stage 3 永遠のともだち Eiga PuriKyua Ōru Sutāzu Nyū Sutēji Surī: Eien no Tomodachi)
 7. Pretty Cure All Stars: Spring Carnival♪ (jap. 映画 プリキュアオールスターズスプリングカーニバル♪ Eiga Purikyua Ōru Sutāzu: Haru no Kānibaru♪)
 8. Pretty Cure All Stars: Singing with Everyone♪ Miraculous Magic! (jap. 映画 プリキュアオールスターズ みんなで歌う♪奇跡の魔法! Eiga Purikyua Ōru Sutāzu: Minna de Utau♪ Kiseki no Mahō!)
 9. Pretty Cure Dream Stars! (jap. 映画 プリキュアドリームスターズ! Eiga Purikyua Dorīmu Sutāzu!)
 10. Pretty Cure Super Stars! (jap. 映画プリキュアスーパースターズ! Eiga Purikyua Sūpā Sutāzu!)

Lista Pretty Cure[edytuj | edytuj kod]

Seria Cure imię bohaterki Seiyū Główny kolor Partner
Futari wa Pretty Cure Cure Black Nagisa Misumi Yōko Honna Czarny Mepple
Cure White Honoka Yukishiro Yukana Biały Mipple
Shiny Luminous Hikari Kūjō Rie Tanaka Różowy Porun
Splash★Star Cure Bloom Saki Hyūga Orie Kimoto Złoty Flappy
Mupu
Cure Bright Limonkowy
Cure Egret Mai Mishō Atsuko Enomoto Srebrna Choppy
Fupu
Cure Windy Cyjankowy
Yes! Pretty Cure 5 Cure Dream Nozomi Yumehara Yūko Sanpei Magenta Coco
Nuts
Syrup
Cure Rouge Rin Natsuki Junko Takeuchi Czerwony
Cure Lemonade Urara Kasugano Mariya Ise Żółty
Cure Mint Komachi Akimoto Ai Nagano Zielony
Cure Aqua Karen Minazuki Ai Maeda Niebieski
Milky Rose Milk / Kurumi Mimino Eri Sendai Fioletowy
Fresh Pretty Cure! Cure Peach Love Momozono Kanae Oki Różowy Pirun
Cure Berry Miki Aono Eri Kitamura Niebieski Blun
Cure Pine Inori Yamabuki Akiko Nakagawa Żółty Kirun
Cure Passion Setsuna Higashi Yuka Komatsu Czerwony Akarun
HeartCatch Pretty Cure! Cure Blossom Tsubomi Hanasaki Nana Mizuki Magenta Chypre
Cure Marine Erika Kurumi Fumie Mizusawa Morski Coffret
Cure Sunshine Itsuki Myōdōin Hōko Kuwashima Złoty Potpourri
Cure Moonlight Yuri Tsukikage Aya Hisakawa Srebrny Cologne
Cure Flower Hanasaki Kaoruko Sakamoto Chika Magenta Coupé
Suite Pretty Cure♪ Cure Melody Hibiki Hōjō Ami Koshimizu Magenta Hummy
Fairy Tones
Cure Rhythm Kanade Minamino Fumiko Orikasa Biały Rery
Fary
Cure Muse Ako Shirabe Rumi Ōkubo Żółty Dodory
Siry
Cure Beat Siren / Ellen Kurokawa Megumi Toyoguchi Niebieski Lary
Sory
Smile Pretty Cure! Cure Happy Miyuki Hoshizora Misato Fukuen Magenta Candy
Pop
Cure Sunny Akane Hino Asami Tano Pomarańczowy
Cure Peace Yayoi Kise Hisako Kanemoto Żółty
Cure March Nao Midorikawa Marina Inoue Zielony
Cure Beauty Reika Aoki Chinami Nishimura Niebieski
All Stars Cure Echo Ayumi Sakagami Mamiko Noto Biały Fuu-chan
Gureru
EnEn
Doki Doki! Pretty Cure Cure Heart Mana Aida Hitomi Nabatame Różowy Sharuru
Cure Diamond Rikka Hishikawa Minako Kotobuki Niebieski Raquel
Cure Rosetta Alice Yotsuba Mai Fuchigami Żółty Lance
Cure Sword Makoto Kenzaki Kanako Miyamoto Fioletowy Davi
Cure Ace Aguri Madoka Rie Kugimiya Czerwony Ai-chan
Happiness Charge Pretty Cure! Cure Lovely Megumi Aino Megumi Nakajima Różowy Ribbon
Grasan
PhanPhan
Cure Princess Hime Shirayuki Megumi Han Niebieski
Cure Honey Yūko Ōmori Rina Kitagawa Żółty
Cure Fortune Iona Hikawa Haruka Tomatsu Fioletowy
Go! Princess Pretty Cure Cure Flora Haruka Haruno Yū Shimamura Różowy Puff
Aroma
Kuroro
Cure Mermaid Minami Kaido Masumi Asano Niebieski
Cure Twinkle Kirara Amanogawa Hibiku Yamamura Żółty
Cure Scarlet Towa Akagi Miyuki Sawashiro Czerwony
Maho Girls Pretty Cure! Cure Miracle Mirai Asahina Rie Takahashi Różowy Mofurun

Ha-chan (dawniej)

Cure Magical Riko Izayoi Yui Horie Fioletowy
Cure Felice Ha-chan / Kotoha Hanami Saori Hayami Turkusowy
KiraKira Pretty Cure A La Mode Cure Whip Ichika Usami Karen Miyama Różowy Pekorin
Cure Custard Himari Arisugawa Haruka Fukuhara Żółty
Cure Gelato Aoi Tategami Tomo Muranaka Niebieski
Cure Macaron Yukari Kotozume Saki Fujita Fioletowy
Cure Chocolat Akira Kenjō Nanako Mori Czerwony
Cure Parfait Kirarin / Ciel Kirahoshi Inori Minase Zielony
Hugtto! Pretty Cure Cure Yell Hana Nono Rie Hikisaka Różowy Hug-tan
Harryham Harry
Cure Ange Saaya Yakushiji Rina Hon'izumi Niebieski
Cure Etoile Homare Kagayaki Yui Ogura Żółty

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]