Prezydenci Erytrei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Erytrea
Godło Erytrei
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Erytrei

Wikiprojekt Polityka

Flag of the President of Eritrea.svg

Prezydent Erytrei – szef państwa, rządu i dowódcą sił zbrojnych w Erytrei. Od czasu uzyskania niepodległości przez Erytreę urząd ten pełni Isajas Afewerki.

Powstanie urzędu[edytuj | edytuj kod]

Tuż po uzyskaniu niepodległości przez Erytreę 24 maja 1993, lider jej ruchu niepodległościowego i sekretarz generalny Ludowego Frontu na rzecz Demokracji i Sprawiedliwości Isajas Afewerki został wybrany prezydentem kraju przez Tymczasowe Zgromadzenie Narodowe i stanął na czele rządu tymczasowego[1][2].

Rząd tymczasowy deklarował uchwalenie konstytucji, opracowanie porządku prawnego i organizację wyborów parlamentarnych w czasie 4-letniego okresu przejściowego. W marcu 1994 powołał Komisję Konstytucyjną. W wyniku jej prac, 23 maja 1997 ratyfikowana została konstytucja kraju, jednak jej przepisy nigdy nie weszły w życie. Zapowiadane na 1997 wybory, nie odbyły się. W rezultacie, Erytrea posiada de facto jednopartyjny system rządów, a w kraju nie przeprowadzono nigdy wyborów[1][2].

Wybór i obowiązki[edytuj | edytuj kod]

Według konstytucji, której przepisy nie zostały jednakże wprowadzone w życie, prezydent Erytrei jest szefem państwa i rządu oraz dowódcą sił zbrojnych. Sprawuje władzę wykonawczą, korzystając ze swoich praw w konsultacji z gabinetem. Zapewnia poszanowanie przepisów konstytucji, integralności i godności państwa, skuteczne kierowanie służbami publicznymi. Zapewnia poszanowanie interesów i bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców, w tym ich fundamentalnych praw zagwarantowanych w konstytucji[3].

Prezydent jest wybierany spośród członków parlamentu absolutną większością głosów na 5-letnią kadencję, równą kadencji Zgromadzenia Narodowego, które dokonuje wyboru. Kandydat na prezydenta musi zostać nominowany przez co najmniej 20% składu całego izby i być obywatelem Erytrei z urodzenia. Prezydent nie może pełnić urzędu dłużej niż dwie kadencje[3].

Lista Prezydentów Erytrei[edytuj | edytuj kod]

Osoba Kadencja Partia polityczna
# Portret Imię i Nazwisko Od Do
Tymczasowy Rząd Erytrei
Isaias Afwerki in 2002.jpg Isajas Afewerki
(1946– )
27 kwietnia 1991 24 maja 1993 Erytrejski Ludowy Front Wyzwolenia
Państwo Erytrea
1 Isajas Afewerki
(1946– )
24 maja 1993 nadal Ludowy Front na rzecz Demokracji i Sprawiedliwości

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Background Note: Eritrea. U.S. Department of State, 14 czerwca 2010. [dostęp 2010-09-06]. (ang.).
  2. a b Eritrea country profile. BBC News, 12 sierpnia 2010. [dostęp 2010-09-06]. (ang.).
  3. a b Constitution of Eritrea. unhcr.org. [dostęp 2010-09-06]. (ang.).