Prignitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy krainy historycznej. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Tablica informacyjna
Krajobraz Prignitz koło Kuhbier
Architektura szachulcowa w Pritzwalk
Kościół św. Mikołaja w Putlitz

Prignitz (hist. Priegnitz) - kraina historyczna w północno-zachodniej części Brandenburgii, w dużym stopniu tożsama terytorialnie z obecnym powiatem Prignitz.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do czasów średniowiecznych tereny te zamieszkiwali Glinianie. W 929 przegrali oni bitwę pod Lenzen z Sasami, a w XII wieku zostali ostatecznie podbici przez Albrechta Niedźwiedzia. Tereny zostały zasiedlone przez osadników z Dolnej Saksonii, Starej Marchii oraz z Niderlandów. Nastąpiła całkowita chrystianizacja. Miasta Pritzwalk i Perleberg przystąpiły się do Hanzy. Szybki rozwój tych terenów przerwała wojna trzydziestoletnia i dżuma z 1638. Po długim czasie zastoju ponowna fala rozwojowa zaczęła się w drugiej połowie XIX wieku (industrializacja i budowa gęstej sieci kolejowej).

Krajobraz i przyroda[edytuj | edytuj kod]

Krajobraz Prignitz (wyrzeźbiony przez lodowiec) to tereny płaskie, poprzecinane licznymi rzekami (Stepenitz, Dosse, Löcknitz i Karthane), z dużą ilością lasów i jezior. Niska jest gęstość zaludnienia (Prignitz jest najrzadziej zasiedlonym regionem w Brandenburgii[1]), nie występują większe miasta. Liczne aleje kasztanowe, dębowe i brzozowe, drogi wyłożone kostką brukową łączą ze sobą miejscowości leżące z dala od ważniejszych i bardziej obciążonych szos. Część obszarów Prignitz objęte jest rezerwatem biosfery Krajobraz rzeczny Łaby. Ponadto istnieją tu liczne rezerwaty przyrody. Obficie występują żurawie i bociany (te drugie stały się nieformalnym symbolem regionu[1]).

Kultura, zabytki i turystyka[edytuj | edytuj kod]

Dobrze zachowały się starówki miast na terenie regionu, jak również wsie owalnicowe. Liczne są przykłady ceglanego gotyku północnoniemieckiego oraz architektury szachulcowej. Region popularny jest wśród turystów: liczne są szlaki piesze i rowerowe (np. Elbe-Müritz Rundweg, Gänse-Tour, Die Bischofs-Tour), organizowane są spływy kajakowe, popularne jest jeździectwo, wędkarstwo i zbieranie grzybów. Regionalnym specjałem kulinarnym jest Kniperkohl - danie mięsne podane ze specyficznym rodzajem kapusty[2].

Do najważniejszych zabytków należą:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Brandenburgia.pl
  2. Pritzwalk - Stadt im Herzen der Prignitz, folder turystyczny, Turismusverein Pritzwalk & Umgebung e.V., 2013, s.10

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]