Prima Categoria (1912/1913)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prima Categoria 1912/1913
1911/1912 1913/1914
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Włochy
Termin 20 października 1912 – 1 czerwca 1913
Liczba zespołów 30 (+5 wyeliminowanych)
Liczba meczów 169+8 (preeliminacje)
Stadiony 34 (w 17 miastach)
Bramki 689+21 (preeliminacje) (4,01 na mecz)
Mistrz Włoch Pro Vercelli (5x)
Król strzelców ? (?)

Prima Categoria 1912/1913 (z wł. Pierwsza Kategoria) – 16. edycja najwyższej w hierarchii klasy mistrzostw Włoch w piłce nożnej, organizowanych przez FIGC, które odbyły się od 20 października 1912 do 1 czerwca 1913. Mistrzem został Pro Vercelli, zdobywając swój piąty tytuł.

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Liczba uczestników w głównym turnieju została powiększona z 10 do 18 drużyn. Kluby z Północnych Włoch podzielono na trzy regionalne grupy, po dwa najlepsze z grup potem startują w turnieju finałowym. Po raz pierwszy wzięły w nich udział kluby z południowej części kraju. Zwycięzca z Południowych Włoch grał w finale z mistrzem Północy.

Kluby startujące w sezonie[edytuj | edytuj kod]

Piemont
Klub Miasto Stadion
Casale Casale Monferrato
Juventus Turyn Stadio di Corso Sebastopoli
Novara Novara
Piemonte Turyn
Pro Vercelli Vercelli Campo piazzale Conte di Torino
Torino Turyn Piazza d'armi
Lombardia - Liguria
Klub Miasto Stadion
Andrea Doria Genua Campo sportivo della Cajenna
Genoa Genua Campo di Marassi
Internazionale Mediolan Campo di Ripa Ticinese, poi Campo di via Goldoni[
Milan Mediolan Campo Milan di Porta Monforte
Milanese Mediolan Campo di via Stelvio
Racing Libertas Mediolan Campo di via Monte Rosa
Wenecja Euganejska - Emilia Romania
Klub Miasto Stadion
Bologna Bolonia Campo Sportivo Cesoia
Hellas Werona Stadio Marcantonio Bentegodi
Modena Modena Velodromo
Venezia Wenecja
Vicenza Vicenza
Volontari Wenecja
Toskania
Klub Miasto Stadion
Firenze Florencja Velodromo alle Cascine
Pisa Piza Velodromo
SPES Livorno c. Acqua della salute
Virtus Juventusque Livorno Poligono di Tiro Bastia
Lacjum
Klub Miasto Stadion
Alba Rzym
Audace Rzym Velodromo Salario
Juventus Rzym Campo Piazza d'Armi
Lazio Rzym Parco dei Daini
Pro Roma Rzym Campo Piramide
Roman Rzym Campo di Due Pini
Kampania
Klub Miasto Stadion
Internazionale Neapol Terme di Agnano
Naples Neapol Terme di Agnano

Preeliminacje[edytuj | edytuj kod]

Piemont[edytuj | edytuj kod]

20 października

VigorNovara 0:4

Lombardia – Liguria[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza runda[edytuj | edytuj kod]

20 października

SavonaComo 3:1

LambroRacing Libertas 2:1[a]

Powtórka

27 października

Druga runda[edytuj | edytuj kod]

1 listopada

Racing LibertasSavona 2:0

Lacjum[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza runda[edytuj | edytuj kod]

20 października

Alba RomaJuventus Roma 1:2

Pro RomaTebro Roma 2:1

Druga runda[edytuj | edytuj kod]

27 października

Alba RomaTebro Roma 2:0

Północne Włochy[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Piemont[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Pro Vercelli 10 9 1 0 38 2 +36 19

2. Casale 10 5 3 2 15 8 +7 13

3. Torino 10 5 1 4 35 21 +14 11

4. Piemonte 10 5 0 5 16 37 −21 10

5. Novara 10 1 2 7 13 28 −15 4

6. Juventus 10 1 1 8 14 35 −21 3

Gospodarz \ Gość CSL JUV NOV PIE PVE TOR
Casale 3:0 2:1 5:2 0:0 1:1
Juventus 0:1 3:0 1:2 0:4 6:8
Novara 0:0 3:3 7:1 0:6 1:2
Piemonte 3:1 3:1 1:02 1:7 2:1
Pro Vercelli 1:0 3:0 7:0 3:0 6:1
Torino 0:2 8:0 3:1 11:1 0:1

Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
2Decyzja federacji.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Lombardia – Liguria[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Milan 10 9 0 1 30 8 +22 18

2. Genoa 10 8 0 2 33 12 +21 16

3. Inter Mediolan 10 6 0 4 24 14 +10 12

4. Andrea Doria 10 4 1 5 20 30 −10 9

5. Milanese 10 1 2 7 11 24 −13 4

6. Racing Libertas 10 0 1 9 8 34 −26 1

Gospodarz \ Gość ADO GEN INT MIL RAC USM
Andrea Doria 1:5 6:0 2:3 3:2 1:1
Genoa 6:0 0:1 4:1 5:1 4:0
Inter Mediolan 5:1 2:3 1:2 5:0 2:0
Milan 7:0 4:0 1:0 2:02 6:0
Racing Libertas 1:5 0:1 1:6 1:2 2:2
Milanese 0:1 2:5 0:2 0:2 3:0

Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
2Walkower.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Wenecja – Emilia Romania[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Vicenza 10 7 2 1 32 10 +22 16

1. Hellas Verona 10 8 0 2 28 10 +18 16

3. Venezia 10 6 2 2 28 6 +22 14

4. Volontari Venezia 10 3 2 5 19 29 −10 8

5. Bologna 10 2 0 8 14 30 −16 4

6. Modena 10 1 0 9 6 42 −36 2

Gospodarz \ Gość BOL HEL MOD VEN VIC VOL
Bologna 1:2 1:0 0:1 2:4 9:0
Hellas Verona 3:0 8:0 2:0 4:1 3:2
Modena 1:0 1:4 0:2 0:4 0:5
Venezia 8:0 3:0 8:2 0:1 5:0
Vicenza 7:0 1:0 7:1 0:0 6:2
Volontari Venezia 4:1 1:2 3:1 1:1 1:1

Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Runda finałowa[edytuj | edytuj kod]

W przypadku zespołów, które grały już ze sobą w poprzedniej rundzie eliminacyjnej, uwzględniono wyniki z tych eliminacji. Takim sposobem następujące drużyny rozpoczęły rozgrywki z następującą ilością punktów:

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Pro Vercelli 8 7 1 0 21 1 +20 18

2. Milan 8 4 2 2 16 6 +10 12

3. Casale 8 4 2 2 22 12 +10 11

3. Genoa 8 4 1 3 17 8 +9 11

5. Vicenza 8 0 2 6 6 21 −15 4

6. Hellas Verona 8 0 0 8 3 37 −34 2

Gospodarz \ Gość CSL GEN HEL MIL PVE VIC
Casale 1:1 6:0 2:0 0:02 5:1
Genoa 1:0 5:0 4:12 0:1 1:0
Hellas Verona 2:5 0:4 0:3 0:5 4:12
Milan 4:0 4:02 5:1 0:0 1:1
Pro Vercelli 1:02 5:1 4:0 2:0 3:0
Vicenza 3:3 1:4 1:02 0:3 0:1

Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
2Wynik z eliminacji.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Środkowo-Południowe Włochy[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Lacjum[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Lazio 10 8 2 0 55 9 +46 18

2. Juventus Roma 10 6 2 2 25 21 +4 14

3. Audace Roma 10 6 1 3 27 22 +5 13

4. Roman 10 5 1 4 26 15 +11 11

5. Pro Roma 10 2 0 8 9 55 −46 4

6. Alba Roma 10 0 0 10 0 30 −30 0

Gospodarz \ Gość ALB ARO JAU LAZ PRO ROM
Alba Roma 0:22 0:22 0:22 0:22 0:22
Audace Roma 2:02 3:3 2:6 9:1 2:1
Juventus Roma 2:02 5:1 2:2 1:0 0:3
Lazio 2:02 5:0 9:2 13:1 5:0
Pro Roma 2:02 1:4 1:5 0:9 1:9
Roman 2:02 0:2 2:3 2:2 5:0

Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
2Alba Roma przegrała swój pierwszy mecz walkowerem, a następnie wycofała się z rozgrywek. Federacja we wszystkich spotkaniach z jej udziałem przyznała rywalom walkower.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Toskania[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1. Virtus Juventusque 6 4 1 1 11 8 +3 9

2. SPES 6 2 3 1 15 9 +6 7

3. Firenze 6 2 0 4 7 16 −9 4

3. Pisa 6 1 2 3 6 6 0 4

Gospodarz \ Gość CSF PIS VJU SLI
Firenze 1:4 0:1 2:1
Pisa 0:1 0:1 1:1
Virtus Juventusque 4:2 1:0 3:5
SPES 6:1 1:1 1:1

Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Kampania[edytuj | edytuj kod]

19 stycznia

NaplesInter Napoli 2:1

26 stycznia

Inter NapoliNaples 2:3

Runda finałowa[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza runda[edytuj | edytuj kod]

2 marca

Virtus JuventusqueLazio 1:3

9 marca

LazioVirtus Juventusque 3:0

Druga runda[edytuj | edytuj kod]

16 marca

NaplesLazio 1:2

30 marca

LazioNaples 1:1

Finał[edytuj | edytuj kod]

1 czerwca

Pro VercelliLazio 6:0

Ostatni mecz Pro Vercelli rozegrał w składzie: Innocenti, Binaschi, Valle, Ara, Milano I, Leone, Milano II, Berardo, Ferraro, Rampini I, Corna.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Wynik meczu został anulowany. Federacja nakazała powtórzyć spotkanie.
  2. Po dogrywce.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]