Prime Ministers Avenue

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Prime Minister's Avenue)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Prime Minister's Avenue (Aleja Premierów) – potoczna nazwa kolekcji wykonanych z brązu popiersi wszystkich australijskich premierów, znajdującej się w Ogrodach Botanicznych w Ballarat w stanie Wiktoria.

Pomysłodawcą i początkowym sponsorem kolekcji był Richard Crouch, pochodzący z Ballarat polityk Australijskiej Partii Pracy. 2 marca 1940 uroczyście odsłonięto pierwszych sześć popiersi. Następnie kolekcja była systematycznie wzbogacana o wizerunki kolejnych szefów australijskiego rządu. Aktualnie jedynym nieuwzględnionym w niej premierem jest obecnie sprawująca ten urząd Julia Gillard. Trwają już przygotowania do uzupełnienia alei o przedstawiającą jej rzeźbę. Proces ten jest jednak dość czasochłonny, gdyż popiersia z zasady wykonywane są z natury. Pani premier już do niego zapozowała.

Pierwszym rzeźbiarzem pracującym nad popiersiami był Wallace Anderson. Później pałeczkę przejęli od niego kolejno Ken Palmer i Victor Greenhalgh. Począwszy od rzeźby premiera Boba Hawke’a, popiersia projektuje znany karykaturzysta prasowy Peter Nicholson.

Galeria rzeźb[edytuj | edytuj kod]

Popiersia przedstawiono w kolejności chronologicznej, według daty objęcia przez poszczególnych polityków urzędu premiera.