Prince of Persia (gra komputerowa 1989)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prince of Persia
Ilustracja
Zrzut ekranowy z gry SDLPoP – klonu Prince of Persia na licencji GPL
Producent

Brøderbund Software

Wydawca

Brøderbund Software

Data wydania

1989

Gatunek

platformowa

Tryby gry

jednoosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

Apple II, Amiga, C-64, Amstrad CPC, Atari ST, Macintosh, PC, NEC PC-9801, ZX Spectrum NES, SNES, Sega Mega Drive, Sega Master System, TurboGrafx-16

Nośniki

dyskietka, kartridż, kaseta

Prince of Persiakomputerowa gra platformowa wydana w roku 1989 przez firmę Brøderbund Software. Pierwotnie wydana została na komputery Apple II, niedługo później ukazały się wersje m.in. na platformy Amiga, Commodore 64, Atari ST, PC, a także na konsole. Pomysłodawcą i autorem grafiki oraz samego kodu gry jest Jordan Mechner.

Gracz wciela się w tytułowego księcia, który ma za zadanie uwolnić księżniczkę z rąk złego wezyra Jaffara. Księżniczka otrzymuje ultimatum – albo poślubi Jaffara, albo umrze w ciągu godziny. Gracz ma więc jedynie godzinę na zapobieżenie nieszczęściu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Po wyjeździe króla Persji na wyprawę wojenną, władzę przejmuje zły wezyr Jaffar. Aby otrzymać pełną władzę nad Persją musi on poślubić księżniczkę. Ta nie chce za niego wyjść, bo jest już zakochana. Wezyr każe porwać jej wybranka, pozbawić broni i zamknąć w lochu, a jej samej daje ultimatum: musi się zgodzić poślubić go w ciągu godziny, a jeżeli się nie zgodzi to umrze[1]. Bohater w lochach postanawia uratować ją. Na początku musi zdobyć broń, którą znajduje głębiej w więzieniu. Po zdobyciu jej pokonuje strażnika i rusza dalej. Po drodze natyka się na tajemnicze butelki, są w nich mikstury, które wzmocnią go, albo osłabią. Po przechodzeniu pomieszczeń i lochów, oraz pokonywaniu strażników, dociera w końcu do wezyra. Po walce z nim i pokonaniu go, bohater idzie do księżniczki i poślubia ją. Odtąd znany jest jako książę Persji.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra jest typową platformówką 2D, gdzie bohater musi unikać wielu pułapek, by dotrzeć do końca etapu – każde końcowe drzwi prowadzą na kolejne piętro. Często potrzebne jest odblokowanie części etapu przez rozwiązywanie prostych zagadek (np. naciśnięcie przycisku w podłodze aktywującego kratę, czy ominięcie drugiego, który powoduje natychmiastowe jej opadnięcie. O ile na początku jest bezbronny, książę szybko zdobywa broń, musi ją jednak przed każdą walką wyciągnąć, inaczej ginie od pierwszego ciosu mieczem. W walce może blokować ataki przeciwników. Prince of Persia korzysta z wielu różnych (w swoim czasie uznanych za rewelacyjne[2]) animacji postaci, mających znaczenie dla samej rozgrywki – np. powolne stąpanie powoduje, że książę nie spadnie w przepaść, czy też może przejść między kolcami). Gracz na przejście gry ma godzinę czasu rzeczywistego – po skończeniu się czasu następuje koniec gry i przegrana[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prince of Persia [1989] – PC – IGN, uk.ign.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  2. Click 1/2004, strona 22, tabelka "krótka lekcja historii"
  3. Prince of Persia (Game) – Giant Bomb, www.giantbomb.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]