Princes Town (Ghana)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta w Ghanie. Zobacz też: Princes Town w Trynidadzie.
Princes Town
Państwo  Ghana
Region Zachodni
Dystrykt Ahanta West
Położenie na mapie Ghany
Mapa lokalizacyjna Ghany
Princes Town
Princes Town
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Princes Town
Princes Town
Ziemia 4°47′37″N 2°08′05″W/4,793611 -2,134722

Princes Town - miasto zlokalizowane 5km na wschód od Fortu St. Antonio na wzgórzach Manfro w dystrykcie Ahanta West Regionu Zachodniego w Ghanie. Leży między miastami Axim i Takoradi. Oryginalna afrykańska nazwa miasta brzmiała Kpokezoe. 1 stycznia 1681 wyprawa składająca się z dwóch statków z Brandenburgii przybyła na Złote Wybrzeże i zaczęli budować silny fort między Axim a Przylądkiem Trzech Punktów. Fort ukończony został w roku 1683 i na cześć księcia Prus Fryderyka Wilhelma I został nazwany Fort Gross-Friedrichsburg, nazywano go w skrócie Fort Friedrichsburg (Princes Town/Miasto Książęce). Fort miał być główną siedzibą Brandenburgii w Afryce.

W roku 1708 handlarz niewolnikami John Kanu (właśc. Canoe) dowiedział się, że Niemcy mieli zamiar sprzedać fort Holendrom. W proteście stoczył walkę, w wyniku której zapobiegł powrotowi floty okrętów na prawie 20 lat. Fort ostatecznie został zdobyły przez Holenderów w roku 1725 i przemianowany na Fort Hollandia.

Ponieważ John Kanu odniósł sukces i utrzymał kontrolę nad fortem, niewolnicy patrzyli na niego jak na bohatera. Festyny Junkanoo (od wymowy John Canoe) takie jak Mardi Gras są obchodzone corocznie w przybrzeżnych okolicach Karoliny Północnej, na Jamajce i Wyspach Bahama.

W roku 1872 Holendrzy odstąpili fort brytyjczykom, a w roku 1957 Wielka Brytania oddała prowincję jej prawnym właścicielom - mieszkańcom Ghany.

Fort zbudowany jest z kamienia przywiezionego drogą morską z Prus między rokiem 1681 a 1683 i jest jedynym znanym niemieckim fortem kiedykolwiek zbudowywanym w Ghanie. Szacuje się, że około 300,000 Afrykanów zostało wywiezionych z Ghany poprzez ten fort.

Miejsce pochówku szczątków Johna Kanu jest nieznane. Niektórzy[kto?] mówią, że został sprzedany jako niewolnik po przegranej bitwie o utrzymanie fortu, inni[kto?] twierdzą, że jego szczątki pochowane są na cmentarzu w Kumasi.

Miasta partnerskie[edytuj]