Princes Town (Ghana)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasta w Ghanie. Zobacz też: Princes Town w Trynidadzie.
Princes Town
Państwo  Ghana
Region Zachodni
Dystrykt Ahanta West
Położenie na mapie Ghany
Mapa lokalizacyjna Ghany
Princes Town
Princes Town
Ziemia4°47′37″N 2°08′05″W/4,793611 -2,134722

Princes Town – miasto zlokalizowane 5km na wschód od Fortu St. Antonio na wzgórzach Manfro w dystrykcie Ahanta West Regionu Zachodniego w Ghanie. Leży między miastami Axim i Takoradi. Oryginalna afrykańska nazwa miasta brzmiała Kpokezoe. 1 stycznia 1681 wyprawa składająca się z dwóch statków z Brandenburgii przybyła na Złote Wybrzeże i zaczęli budować silny fort między Axim a Przylądkiem Trzech Punktów. Fort ukończony został w roku 1683 i na cześć księcia Prus Fryderyka Wilhelma I został nazwany Fort Gross-Friedrichsburg, nazywano go w skrócie Fort Friedrichsburg (Princes Town/Miasto Książęce). Fort miał być główną siedzibą Brandenburgii w Afryce.

W roku 1708 handlarz niewolnikami John Kanu (właśc. Canoe) dowiedział się, że Niemcy mieli zamiar sprzedać fort Holendrom. W proteście stoczył walkę, w wyniku której zapobiegł powrotowi floty okrętów na prawie 20 lat. Fort ostatecznie został zdobyły przez Holenderów w roku 1725 i przemianowany na Fort Hollandia.

Ponieważ John Kanu odniósł sukces i utrzymał kontrolę nad fortem, niewolnicy patrzyli na niego jak na bohatera. Festyny Junkanoo (od wymowy John Canoe) takie jak Mardi Gras są obchodzone corocznie w przybrzeżnych okolicach Karoliny Północnej, na Jamajce i Wyspach Bahama.

W roku 1872 Holendrzy odstąpili fort brytyjczykom, a w roku 1957 Wielka Brytania oddała prowincję jej prawnym właścicielom - mieszkańcom Ghany.

Fort zbudowany jest z kamienia przywiezionego drogą morską z Prus między rokiem 1681 a 1683 i jest jedynym znanym niemieckim fortem kiedykolwiek zbudowywanym w Ghanie. Szacuje się, że około 300,000 Afrykanów zostało wywiezionych z Ghany poprzez ten fort.

Miejsce pochówku szczątków Johna Kanu jest nieznane. Niektórzy[kto?] mówią, że został sprzedany jako niewolnik po przegranej bitwie o utrzymanie fortu, inni[kto?] twierdzą, że jego szczątki pochowane są na cmentarzu w Kumasi.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]