Private Eye

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
„Private Eye”
Częstotliwość

dwutygodnik

Państwo

 Wielka Brytania

Wydawca

Pressdram Ltd

Pierwszy numer

1961

Redaktor naczelny

Ian Hislop

Średni nakład

ok. 210 tys. egz.

ISSN

0032-888X

Strona internetowa

„Private Eye”brytyjski opiniotwórczy dwutygodnik satyryczny, poświęcony aktualnym wydarzeniom na świecie i w Wielkiej Brytanii, wytykający postaciom publicznym ich niekompetencję, brak efektywności, korupcję i egoizm.

Historia magazynu datuje się od połowy lat 50. XX wieku, kiedy uczniowie Shrewsbury School (założonej w XVI wieku szkoły w Shrewsbury w zachodniej Anglii), Richard Ingrams i Paul Foot wraz z kolegami zaczęli wydawać swoją szkolną gazetkę. Później, kiedy trafili na Uniwersytet Oksfordzki dołączyli do nich inni studenci, z którymi wspólnie redagowali swoje pismo. W tym okresie utrwalił się tytuł czasopisma, a dzięki wsparciu finansowemu właściciela klubu studenckiego studencka gazeta zyskała podstawę do przejścia na profesjonalizm, co nastąpiło w 1961 r. Pierwszym redaktorem naczelnym był jeden z założycieli pisma, Richard Ingrams. W 1986 roku zastąpił go Ian Hislop.

„Private Eye” należy do najlepiej sprzedających się czasopism tego typu na rynku brytyjskim[1]: w drugiej połowie roku 2009 sprzedaż magazynu była najlepsza od 1992 r. i wyniosła średnio 210 218 egzemplarzy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ABCs: Private Eye stays top of current affairs titles, „The Guardian”, 14.08.2008.
  2. Private Eye hits best sales since 1992, „The Guardian”, 11.02.2010.