Private Eye

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Private Eye
Częstotliwość dwutygodnik
Państwo  Wielka Brytania
Wydawca Pressdram Ltd
Pierwsze wydanie 1961
Redaktor naczelny Ian Hislop
Średni nakład ok. 210 tys. egz.
ISSN 0032-888X
Strona internetowa

Private Eyebrytyjski opiniotwórczy dwutygodnik satyryczny, poświęcony aktualnym wydarzeniom na świecie i w Wielkiej Brytanii, wytykający postaciom publicznym ich niekompetencję, brak efektywności, korupcję i egoizm.

Historia magazynu datuje się od połowy lat 50. XX wieku, kiedy uczniowie Shrewsbury School (założonej w XVI wieku szkoły w Shrewsbury w zachodniej Anglii), Richard Ingrams i Paul Foot wraz z kolegami zaczęli wydawać swoją szkolną gazetkę. Później, kiedy trafili na Uniwersytet Oksfordzki dołączyli do nich inni studenci, z którymi wspólnie redagowali swoje pismo. W tym okresie utrwalił się tytuł czasopisma, a dzięki wsparciu finansowemu właściciela klubu studenckiego studencka gazeta zyskała podstawę do przejścia na profesjonalizm, co nastąpiło w 1961 r. Pierwszym redaktorem naczelnym był jeden z założycieli pisma, Richard Ingrams. W 1986 roku zastąpił go Ian Hislop.

"Private Eye" należy do najlepiej sprzedających się czasopism tego typu na rynku brytyjskim[1]: w drugiej połowie roku 2009 sprzedaż magazynu była najlepsza od 1992 r. i wyniosła średnio 210.218 egzemplarzy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]