Chmura prywatna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Private cloud)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chmura prywatna (ang. private cloud) – pojęcie związane z tematyką chmury obliczeniowej, odnoszące się do tworzenia środowisk obliczeń rozproszonych oraz przenoszenia danych, systemów operacyjnych lub aplikacji wymagających dużej mocy obliczeniowej na serwer usługodawcy.

Definicja[edytuj | edytuj kod]

Definicja dopiero się krystalizuje, ale najważniejszym jej wyróżnikiem jest udostępnianie zasobów IT za pośrednictwem sieci i pobieranie opłat za stopień ich wykorzystania. Klient nie ponosi nakładów inwestycyjnych z góry i nie musi obawiać się niedoszacowania ani przeszacowania swoich potrzeb. Jednocześnie specjalizacja usługodawcy oraz efekt skali powoduje, że usługi takie powinny być wyższej jakości, a koszty dla klienta niższe, niż gdyby sam utrzymywał środowisko IT. Private cloud to rodzaj usługi chmury obliczeniowej, w której usługodawcą jest dział IT firmy, w której inne działy są klientami takiej chmury.

Enterprise private cloud[edytuj | edytuj kod]

Enterprise private cloud, to nic innego jak prywatna chmura danego przedsiębiorstwa, udostępniający usługi IT działom biznesowym i partnerom (spółkom zależnym, itp). Z punktu widzenia programistów, najciekawszym wariantem takiej chmury, jest Platform as a Service. Po pierwsze dostaje możliwość prostego tworzenia dodatkowych środowisk na żądanie. Z założenia chmura powinna być łatwa w rozbudowie i powinna pomieścić dodatkowe instancje, jeśli ich potrzebujemy. Co więcej, tworzenie środowisk powinno być zautomatyzowane, a zarządzanie nimi oddane w ręce użytkowników. Programista może zatem zażądać utworzenia nowego środowiska, czy to z jakiegoś wzorca (np. czyste środowisko z aplikacją w wersji X), czy też poprzez skopiowanie innego środowiska (potrzebuję identycznego środowiska jak Y, żeby zdiagnozować problem, który występuje tylko tam). Środowisko takie powinno zostać utworzone w czasie minut lub godzin, a nie dni czy tygodni, jak to często bywa, gdy utworzenie środowiska wymaga akceptacji przełożonych, zamówienia sprzętu i ręcznej pracy[1]. Chmura prywatna pozwala na wykorzystanie istniejących już zasobów do lepszej pracy całego IT w firmie. Dodatkowo, może być to oszczędnością pieniędzy za prąd i klimatyzację przez redukcję liczby fizycznych maszyn czy implementację wysokiej dostępności. Jest to połączenie możliwości jakie daje wirtualizacja z bardzo wygodnym sposobem zarządzania maszynami wirtualnymi. Można także zrealizować samoobsługowy portal, w którym użytkownicy na żądanie mogą sobie uruchamiać kolejne maszyny[2].

Darmowe oprogramowanie do tworzenia prywatnych chmur IaaS[edytuj | edytuj kod]

Przykładowe usługi (bezpłatna powierzchnia dyskowa)[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michał Kuratczyk: Enterprise Private Clouds (pol.). LINUX, 1 marca 2010. [dostęp 6 grudnia 2010].
  2. Mariusz Kędziora: Jak zbudować Private Cloud? (pol.). 8 listopada 2010. [dostęp 6 grudnia 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]