Pro-choice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pro-choice (ang. Za wyborem, Na rzecz wyboru) – określenie organizacji i ruchów społecznych opowiadających się za legalizacją aborcji i innymi tzw. prawami reprodukcyjnymi. Początek zorganizowanych ruchów pro-choice sięga lat 60. XX wieku, kiedy w krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej zaczęły powstawać organizacje stawiające sobie za cel depenalizację przerywania ciąży. Współczesne ruchy i organizacje pro-choice odwołują się do następujących wartości:

  • fundamentalnych praw człowieka (m.in. decydowania o swoim życiu osobistym, prywatności)
  • dobra rodziny jako całości (przeważającego – zdaniem części kręgów pro-choice – nad dobrem płodu)[1]
  • stwierdzenia, iż płód/embrion nie jest istotą ludzką i stanowi część ciała kobiety
  • zasady świeckości państwa (zakładają, że państwo nie może narzucać norm religijno-moralnych)

Ruchy pro-choice często wskazują na rozmaite patologie społeczne (porzucanie noworodków, przestępczość nieletnich) jako argumenty przemawiające za legalizacją aborcji (zakładają, że po legalizacji aborcji liczba tego typu zjawisk znacząco spadnie).

Krytyka[edytuj]

Zdaniem części środowisk pro-life, organizacje pro-choice zawyżają statystyki bezprawnych przerwań ciąży, a także liczbę kobiet umierających w wyniku nielegalnej aborcji[2], chcąc w ten sposób przekonać do swoich racji.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. M. Kozakiewicz, O miłości prawie wszystko, Warszawa 1962, s.66 - 67
  2. Organizacje pro-choice w Polsce podają, że na świecie co 7 minut umiera kobieta w wyniku nielegalnej aborcji https://web.archive.org/web/20100128060003/http://sameosobie.free.ngo.pl/news.php