Przejdź do zawartości

Pro Contra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pro Contra – polska żeńska grupa wokalna istniejąca w latach 1970–1981, utworzona przez muzyka i kompozytora Bernarda Sołtysika.

Działalność artystyczna przyniosła zespołowi oraz jego twórcy nagrody oraz wyróżnienia w plebiscytach polskiej piosenki oraz na festiwalach piosenki w kraju i za granicą. Wśród nagród i wyróżnień można wymienić: Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Lublinie za piosenkę A ja wciąż nie wierzę, zwycięstwo w telewizyjnym Studiu 13 piosenką Jeszcze dzionek zaczekam, Nagroda Srebrnego Pierścienia oraz nagroda dziennikarzy i publiczności za piosenkę Kochajmy wojskowe orkiestry na Festiwalu w Kołobrzegu, oraz nagrody w Giełdzie Piosenki Radiowej ZAKR.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie w latach 1972–1978 zespół akompaniował wokalistom, a dwukrotnie: w 1974 i 1976, wystąpił samodzielnie jako gość Dnia Polskiego w Gali Polskiej Piosenki. Zespół występował na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze[1].

Zespół wystąpił w filmie Milion za Laurę jako pielęgniarki śpiewające w szpitalu psychiatrycznym z piosenką Walc pielęgniarek[2] oraz w programie telewizyjnym Suita polska.

W filmie Milioner zespół zaśpiewał piosenkę Mężczyzna w swoim stylu.

Grupa koncertowała w Polsce i poza jej granicami, m.in. w Bułgarii, Czechosłowacji, RFN, NRD, Rumunii, Stanach Zjednoczonych, Związku Radzieckim. W Friedrichstadt-Palast w Berlinie zespół wystąpił jako gwiazda międzynarodowego programu.

Podczas występów zagranicznych zrealizowano recitale telewizyjne oraz nagrania radiowe w takich miastach jak: Berlin, Rostock, Drezno, Moskwa, Tbilisi, Baku, Kijów, Kiszyniów, Wilno, Ryga, Ostrawa oraz dla Deutsche Rundfunk w Kolonii oraz czeskiego radia w Ostrawie.

W zespole występowały[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. XII Festiwal Piosenki Radzieckiej, Zielona Góra, 9-12 czerwca 1976, b.n.s.
  2. filmpolski.pl: Pro-Contra (zespół muzyczny)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]