Problem NP-trudny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Problem NP-trudny (NPH, ang. NP-Hard) – taki problem obliczeniowy, którego rozwiązanie jest co najmniej tak trudne, jak rozwiązanie każdego problemu z klasy NP (całej klasy NP).

Formalna definicja problemu NP-trudnego jest następująca:

Problem \pi_2 jest NP-trudny, jeżeli pewien problem NP-zupełny \pi_1 jest do niego redukowalny wielomianową transformacją Turinga.

Innymi słowy, problem NP-zupełny \pi_1 można rozwiązać w wielomianowym czasie algorytmem rozwiązującym problem NP-trudny \pi_2, przez wykorzystanie hipotetycznej procedury H sprowadzającej problem NP-zupełny \pi_1 do problemu NP-trudnego \pi_2, jeżeli tylko H daje się wykonać w wielomianowym czasie. NP-trudność można zdefiniować także w kategorii języków formalnych (a nie problemów). Do klasy problemów NP-trudnych mogą należeć problemy różnego typu: decyzyjne, przeszukiwania, optymalizacyjne.

Wraz z definicjami klas problemów NP i NP-zupełnych ma to następujące konsekwencje:

 • problem optymalizacyjny, którego wersja decyzyjna jest NP-zupełna, jest problemem NP-trudnym;
 • NP-trudny problem \pi_2 jest co najmniej tak trudny, jak problem \pi_1;
 • ponieważ \pi_1 jest problemem NP-zupełnym, toteż należy on do problemów najtrudniejszych w klasie NP, dlatego NP-trudny problem \pi_2 jest co najmniej tak trudny, jak cała klasa NP;
 • ponieważ wszystkie problemy NP-zupełne transformują się wzajemnie do siebie (zwykłą) transformacją wielomianową (nie Turinga), to również wszystkie problemy NP-zupełne można rozwiązać przez redukcję do NP-trudnego problemu \pi_2;
 • ponadto, jeśli P \neq NP, to problemy NP-trudne nie mają rozwiązań w czasie wielomianowym, natomiast rozstrzygnięcie P = NP nie przesądza o wielomianowej rozwiązywalności wszystkich problemów NP-trudnych;
 • jeżeli problem \pi_2 należy do klasy NP, to \pi_2 jest też problemem NP-zupełnym (gdyż wraz z istniejącą transformacją Turinga spełnia definicję problemu NP-zupełnego).

Przykłady[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

 • M.R.Garey, D.S. Johnson, Computers and Intractability: A guide to the Theory of NP-Completeness, W.H.Freeman and Co., San Francisco, 1979.
 • Christos H. Papadimitriou, Złożoność obliczeniowa, WNT, 2002.
 • T. H. Cormen, C. E. Leiserson, C. Stein i R. L. Rivest, Introduction to Algorithms, The MIT Press/McGraw-Hill Company 1990 (wydanie polskie: Wprowadzenie do algorytmów, WNT, 2004).
 • M. Kubale, Łagodne wprowadzenie do analizy algorytmów, Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, 2004.

Linki zewnętrzne[edytuj]