Problem ucztujących kryptografów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Problem ucztujących kryptografów jest to problem postawiony w 1988 przez Davida Chauma. Polega na znalezienie schematu bezpiecznego obliczenia funkcji OR przez kilka niezależnych stron.

Opis klasyczny problemu[edytuj | edytuj kod]

Trzech kryptografów spotyka się na kolacji w restauracji. Kelner informuje ich, że rachunek został już opłacony przez anonimową osobę. Mógł to być jeden z ucztujących kryptografów bądź agencja NSA. Kryptografowie chcą się dowiedzieć czy sponsorem był któryś z nich lecz żaden nie chce zdradzić czy zapłacił.

Opis abstrakcyjny problemu[edytuj | edytuj kod]

Każda z osób posiada swój własny tajny bit (jeśli opłaciła to , w przeciwnym wypadku ). Wszyscy chcą poznać OR wszystkich tych bitów, ale nikt nie chce zdradzić swojego bitu.

Rozwiązanie Chauma[edytuj | edytuj kod]

Dinning cryptographers.png

Dining Cryptographers network (DC-net) to schemat zaproponowany przez Davida Chauma.
Każda para kryptografów ustala sobie tajny bit (np. rzucając monetę). Następnie każdy kryptograf wykonuje XOR tajnych bitów ustalonych z pozostałymi. Jeśli dany kryptograf opłacił rachunek, musi otrzymany wynik zanegować. Następnie wszyscy kryptografowie ujawniają swoje wyniki. Jeśli XOR wszystkich trzech wyników jest równy to rachunek został opłacony przez NSA, jeśli to przez jednego z kryptografów. Fakt ten wynika z prostych własności funkcji XOR.
Problem można uogólnić na przypadek gdy mamy osób. Schemat postępowania wygląda analogicznie. Każda para ustala tajny bit. Następnie każda osoba wykonuje XOR wszystkich tajnych bitów ustalonych z pozostałymi i neguje wynik jeśli opłaciła rachunek. Wyniki są ujawniane. XOR tych wyników to wynik ostateczny.

Krytyka rozwiązania Chauma[edytuj | edytuj kod]

Schemat Chauma jest rozwiązaniem niepełnym, gdyż oblicza de facto XOR tajnych bitów a nie OR. Mianowicie, jeśli parzyście wiele osób zapłaci za rachunek to wynik ostateczny będzie niepoprawny: .
Schemat jest również nieodporny na oszustwa (któryś z kryptografów fałszując wynik swojej operacji XOR fałszuje wynik ostateczny).
Dla dużych schemat staje się złożony obliczeniowo bo każda para osób musi ustalać sobie tajny bit.

Rozwiązanie optymalne[edytuj | edytuj kod]

Anonymous Veto network (AV-net) to lepsze rozwiązanie. Pozwala ustalić, czy ktokolwiek z grupy osób zawetował nie ujawniając tożsamości wetujących (jest to zatem faktyczne obliczenie funkcji OR). Schemat jest ponadto odporny na fałszerstwa (gdyż wymaga przedstawienia dowodu z wiedzą zerową przez każdego uczestnika).