Problem ucztujących kryptografów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Problem ucztujących kryptografów jest to problem postawiony w 1988 przez Davida Chauma. Polega na znalezienie schematu bezpiecznego obliczenia funkcji OR przez kilka niezależnych stron.

Opis klasyczny problemu[edytuj]

Trzech kryptografów spotyka się na kolacji w restauracji. Kelner informuje ich, że rachunek został już opłacony przez anonimową osobę. Mógł to być jeden z ucztujących kryptografów bądź agencja NSA. Kryptografowie chcą się dowiedzieć czy sponsorem był któryś z nich lecz żaden nie chce zdradzić czy zapłacił.

Opis abstrakcyjny problemu[edytuj]

Każda z osób posiada swój własny tajny bit (jeśli opłaciła to 1, w przeciwnym wypadku 0). Wszyscy chcą poznać OR wszystkich tych bitów, ale nikt nie chce zdradzić swojego bitu.

Rozwiązanie Chauma[edytuj]

Dinning cryptographers.png

Dining Cryptographers network (DC-net) to schemat zaproponowany przez Davida Chauma.
Każda para kryptografów ustala sobie tajny bit (np. rzucając monetę). Następnie każdy kryptograf wykonuje XOR tajnych bitów ustalonych z pozostałymi. Jeśli dany kryptograf opłacił rachunek, musi otrzymany wynik zanegować. Następnie wszyscy kryptografowie ujawniają swoje wyniki. Jeśli XOR wszystkich trzech wyników jest równy 0 to rachunek został opłacony przez NSA, jeśli 1 to przez jednego z kryptografów. Fakt ten wynika z prostych własności funkcji XOR.
Problem można uogólnić na przypadek gdy mamy n osób. Schemat postępowania wygląda analogicznie. Każda para ustala tajny bit. Następnie każda osoba wykonuje XOR wszystkich tajnych bitów ustalonych z pozostałymi i neguje wynik jeśli opłaciła rachunek. Wyniki są ujawniane. XOR tych wyników to wynik ostateczny.

Krytyka rozwiązania Chauma[edytuj]

Schemat Chauma jest rozwiązaniem niepełnym, gdyż oblicza de facto XOR tajnych bitów a nie OR. Mianowicie, jeśli parzyście wiele osób zapłaci za rachunek to wynik ostateczny będzie niepoprawny: 0.
Schemat jest również nieodporny na oszustwa (któryś z kryptografów fałszując wynik swojej operacji XOR fałszuje wynik ostateczny).
Dla dużych n schemat staje się złożony obliczeniowo bo każda para osób musi ustalać sobie tajny bit.

Rozwiązanie optymalne[edytuj]

Anonymous Veto network (AV-net) to lepsze rozwiązanie. Pozwala ustalić, czy ktokolwiek z grupy osób zawetował nie ujawniając tożsamości wetujących (jest to zatem faktyczne obliczenie funkcji OR). Schemat jest ponadto odporny na fałszerstwa (gdyż wymaga przedstawienia dowodu z wiedzą zerową przez każdego uczestnika). Szczegółowy opis schematu: http://en.wikipedia.org/wiki/Anonymous_veto_network