Proces progresywnej personalizacji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Proces progresywnej personalizacji − w antropologii filozoficznej (personalizm chrześcijański) zespół zmian zachodzących podczas ontogenezy człowieka, w którym z "ja" nieświadomego osoba staje się "ja" świadomym[1].

Pojęcie[edytuj | edytuj kod]

Personalizm chrześcijański zakłada istnienie osoby od momentu poczęcia. Człowiek nie staje się osobą w miarę rozwoju osobniczego. Rozwój ten jednak nazywany ontogenezą człowieka lub przez część antropologów chrześcijańskich procesem progresywnej personalizacji, charakteryzuje się wyodrębnieniem etapów, których nie można zaobserwować u innych zwierząt (ssaków), są to:

Procesem odwrotnym nie jest proces depersonalizacji. W pewien sposób etapy procesu progresywnej personalizacji odwracają się w procesie umierania. Osoba nigdy jednak nie przestaje być osobą. Forma jej egzystencji nie może być jednak przedmiotem badania filozoficznego w taki sam sposób jak do momentu śmierci, tzn. w oparciu o przesłanki empiryczne (medycyna, psychologia, psychiatria, biologia).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Antoni Jozafat Nowak OFM: Osoba. Fakt i tajemnica. Rzeszów: Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna, 2010, s. 216-217. ISBN 978-83-60507-06-3.