Proces załogi Dachau (US vs. Willi Fischer i inni)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Proces załogi Dachau (US vs. Willi Fischer i inni) – jeden z wielu procesów członków personelu hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Dachau, który odbył się przed amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau w dniach 26 lutego – 6 marca 1947. Na ławie oskarżonych zasiadło czterech esesmanów i jeden więzień funkcyjny (kapo). Zarzutu oskarżenia objęły zbrodnie popełnione w okresie od 1 stycznia 1942 do 29 kwietnia 1945 w obozie głównym Dachau, podobozach Dachau – Kaufering i Friedrichshafen oraz podczas ewakuacji wyżej wymienionych obozów.

Oskarżonym zarzucono między innymi mordowanie i katowanie więźniów i jeńców wojennych wielu narodowości (w tym żydowskiej, polskiej, greckiej, amerykańskiej oraz obywateli radzieckich), a także udział w selekcjach więźniów w ramach akcji 14f13. Zapadły dwa wyroki śmierci (oba wyroki wykonano), jeden wyrok dożywotniego pozbawienia wolności i jedna kara krótkoterminowego pozbawienia wolności. Jeden z oskarżonych został uniewinniony.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Dachau (US vs. Willi Fischer i inni):

Oskarżony Stopień Funkcja Wyrok
Willi Fischer więzień funkcyjny kapo w Kaufering śmierć przez powieszenie (wyrok wykonano 19 września 1947)
Martin Schreyer SS-Unterscharführer Rapportführer w Kaufering śmierć przez powieszenie (wyrok wykonano 19 września 1947)
Josef Jorewitz SS-Scharführer Blockführer w Kaufering dożywotnie pozbawienie wolności
Kurt Walter Jentner SS-Rottenführer strażnik w obozie głównym 2 lata pozbawienia wolności
Albert Lippmann SS-Oberschütze strażnik uniewinniony

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]